Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Broken Arrow

Szöveg: Révész Béla |  2018. január 17. 14:41

Nem egyszer és nem kétszer fordult elő az a meghökkentő dolog, hogy az amerikai hadsereg „elhagyott” néhány atom- vagy hidrogénbombát. Az egyik legfurcsább és legsúlyosabb eset ötvenkét évvel ezelőtt, 1966. január 17-én történt Spanyolországban.

Elég nagy irodalma van az USA hadserege bombavesztéseinek. A kormányzat eddig mintegy tucatnyi esetben ismert el olyan kínos bakit, melynek során egyszerűen eltűnt egy-egy atomtöltet. Volt, hogy kényszerleszállás közben pottyantották a tengerbe a pilóták halálos terhüket, volt, hogy egy repülőgép-hordozó leszállóján futott túl és zuhant a vízbe egy gép, a rászerelt egy megatonnás fegyverrel. Ezeket a bombákat az esetek zömében soha nem találták meg.

1596043552

Más volt a helyzet az egyik leghíresebb bombavesztéssel. A hidegháború során az USA a Chrome Dome keresztnévre hallgató művelet során demonstrálta a Szovjetunió felé nukleáris erejét. A valóságban ez annyit jelentett, hogy hidrogénbombákkal szereltek fel B-52-es bombázókat, amelyek aztán egy esetleges támadás azonnali válaszcsapásának felkiáltójeleként repkedtek sok ezer méter magasban, szerte a szövetségesi és nemzetközi légtérben. Nem volt ez másképpen 1966. január 17-én sem, amikor egy B–52-es éppen hazafelé indult volna egy európai járőrözés után a Johnson-légibázisra, ám előtte még üzemanyag-utántöltésre készült a levegőben, amikor Spanyolország felett manőverezési hiba miatt összeütközött a saját utántöltő gépével. Ez már önmagában is katasztrofális eredményekkel járt, de a problémát csak fokozta, hogy a gép négy darab MK28-as hidrogénbombát szállított.

1596043552

Az üzemanyagtöltő gép személyzete azonnal életét vesztette, a zuhanó B-52-es hétfőnyi legénységéből pedig csak négyen tudták elhagyni a fedélzetet. Egy bomba még a gép földbe csapódása előtt kiesett, ez a lassító ejtőernyő és a szél segítségével a tengerbe hullott. A másik három azonban a bombázóval együtt zuhant le a Palomares nevű falu melletti területen. Bár az élesítés hiányában atomkatasztrófa nem történt, a bombák hagyományos töltete így is berobbant, sok négyzetkilométernyi területet terítve be radioaktív szennyezéssel. A negyedik bombát egy helyi halász segítségével több hónap múlva találták meg a tengerfenéki iszapba fúródva.

1596043552

A baleset helyszínére végül több ezer amerikai katona és szakember érkezett. Jobb híján hordókba pakolták a plutóniummal szennyezett talaj többcentis felső rétegét, hogy az Államokba szállítsák. Érdekes, de cseppet sem meglepő, hogy mind az amerikaiaknak, mind a szovjeteknek külön kódjuk volt a hasonló esetekre: az USA-ban a Broken Arrow kifejezést használják, ha eltűnik egy atomfegyver. A spanyolok járhattak volna sokkal rosszabbul is 1966-ban. Ha a Nucflash kód hangzott volna el, esélytelen lett volna hordókba pakolni a szennyezett felső talajréteget. Az már ugyanis baleset miatti nukleáris robbanást jelentett volna…

1596043552