Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hetvenöt éve kezdődött Sztálingrád bombázása

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2017. augusztus 22. 21:35

Stratégiai hibát követett el a német hadvezetés azzal, hogy éppen 75 éve a Luftwaffe, vagyis a német légierő elkezdte bombázni Sztálingrádot, mert romokat könnyebb védeni, mint egy ép várost – jelentette ki a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum hadtörténésze augusztus 22-én, kedden az M1 aktuális csatorna műsorában.

Dr. Ravasz István alezredes hangsúlyozta: a közvélekedés szerint a sztálingrádi csata jelentette a fordulatot a második világháborúban. Ugyanakkor a fordulat egy féléves folyamat volt, ami 1942 októberében a németek észak-afrikai vereségével kezdődött, 1942/1943 fordulóján a sztálingrádi csatával folytatódott, majd 1943 júliusában a kurszki csatával zárult. A többi között jelentőségét az adta, hogy Sztálingrádnál a legjobban felszerelt és a legjobban kiképzett német hadsereg semmisült meg – tette hozzá.
Mint elmondta: a németek igazi pokolként, patkányháborúként írták le a csatát, ugyanis úgy harcoltak alagutakban és romok között egymással a szovjetek és a németek, mint a patkányok.
Ugyanakkor a németek számára stratégiai hátrányt jelentettek a túlságosan hosszúra nyúlt utánpótlásvonalak és a támadás kései megindítása. Ugyanis a német technikát nem az orosz télre tervezték.

A harcokban részt vett a 2. magyar hadsereg is, amelynek a feladata a német bal szárny biztosítása volt – fűzte hozzá.
Arra is kitért: nem csupán azért volt különösen véres a csata, mert Szálin nevét viselte a város. Az amerikai utánpótlás a Kaszpi-tenger déli partjáról érkezett, majd fel a Volgán a Szovjetunió belsejébe. Vagyis ha a németeknek sikerül lezárni a Volgát, megszűnt volna az utánpótlás – mondta az alezredes.