Jó döntés volt?
Szöveg: Feith László | 2019. május 26. 17:18Bécs vagy Buda? Erre a kérdésre kereste a választ a 170 éve, 1849. április 29-én összeült haditanács Komáromban. Milyen szempontokat kellett mérlegelniük a résztvevőknek, s egyáltalán: jó döntés született azzal, hogy a honvédsereg végül Buda felszabadításába vágott bele, s nem a nyugat felé hátráló császári csapatok üldözésébe? A témáról dr. Hermann Róbert történésszel beszélgettünk.
Mint ahogy arról magazinunk előző számában írtunk, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc legdicsőségesebb fejezetének tekintett tavaszi hadjárat tervéről az Egerben összeült haditanács döntött. Ekkor, 1849 márciusának végén a résztvevők két célt határoztak meg: a honvédsereg mérjen minél nagyobb vereséget az ellenséges főerőkre, illetve mentse fel a magyar kézen lévő legfontosabb erődöt, Komáromot, hiszen annak birtoklása nagyban befolyásolta a hadműveletek további menetét.
– Komárom felmentésével összefüggésben Pest-Buda felszabadítása szintén megfogalmazódott. Két lehetőség jöhetett szóba: ostrom árán, mint ahogy ez fel is vetődött az isaszegi csatát követően. A magyar hadvezetés ugyanakkor azzal is számolt, hogy amennyiben szétzúzzák a Komárom körüli ostromzárat, s az ellenséget kiszorítják az ország központi területeiről, akkor a császáriak feladják a fővárost, optimális esetben még várőrséget sem hagynak hátra, azaz Pest-Buda harc nélkül kerül a magyarok kezére – részletezi dr. Hermann Róbert főtanácsos, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettese.
Aki soha nem érkezett meg
Kevésbé közismert tény – teszi hozzá a történész –, hogy a tavaszi hadjárat tervének kidolgozásánál még azzal számoltak, hogy legkésőbb április közepén a főhadszíntéren megjelenik Józef Bem tábornok az Erdélyből és a Délvidékről odairányított erősítésekkel, 10–12 ezer katonával, megkönnyítendő akár a komáromi hadművelet, akár a főváros felszabadításának végrehajtását.
– Az Egerben megfogalmazott egyik cél, az ellenséges fősereg részeinek megsemmisítése, nem teljesült, bár ehhez nagyon komoly hibákat kellett volna elkövetnie a császári erőket irányító tábornokoknak. Mindazonáltal a tavaszi hadjárat valamennyi ütközetéből és csatájából a magyarok jöttek ki jobban. Mindezt úgy, hogy a hadszíntér egészét tekintve az ellenség számbeli és minőségi fölényben volt, s a tüzérségük is magasabb szintet képviselt – von mérleget Hermann Róbert.
A tavaszi hadjárat eredményeként felszabadult az ország jelentős része, ám azzal a nem kívánt következménnyel is járt, hogy az addig egymástól sokszor 50–100 kilométerre tartózkodó ellenséges erők Bécs előterében összpontosultak. Jelen ismereteink szerint az oda visszavonult császári fősereg teljes létszáma 70 ezer fő körül mozgott, közülük 50 ezer katonát lehetett azonnal bevetni. Fontos hangsúlyozni azt is, hogy bár az osztrák csapatok valóban elszenvedtek vereségeket, de alapjában véve nem voltak rossz állapotban.
A hazai pálya előnye
Bécs előtt tehát egy összpontosult ellenséges túlerő várakozott, a védelembe húzódó osztrákok mögött a megerődített császári főváros volt. Mindezeken túl, a magyar hadsereg a tavaszi hadjárat során olyan iramban tört előre, amellyel az utánpótlásuk nem tudta tartani a lépést. Ebből komoly gondok adódtak: egyes források szerint például a komáromi csatában a huszárok egy része már azzal foglalatoskodott, hogy a harctéren gyűjtötte be az ellenség által kilőtt ágyúgolyókat, s adta oda a magyar tüzéreknek, hogy legyen mit visszalőni. Útnak indultak ugyan lőszerszállítmányok Nagyváradról és Debrecenből, de nem lehetett tudni, hogy ezek mikor érkeznek a csapatokhoz.
A főhadszíntéren harcoló honvédsereg főparancsnoka, Görgei Artúr rendelkezésére hozzávetőleg 28 ezer ember állt közvetlenül Komárom felmentése után; velük tudta volna folytatni a hadjáratot. További 15–16 ezer katonája tartózkodott Pest-Buda előtt, de őket – mivel Heinrich Hentzi von Arthurm vezérőrnagy irányításával 5000 védő maradt a falakon belül – nem lehetett elmozdítani, zárolóerőként maradniuk kellett. Mindazonáltal akkor sem ment volna sokkal 45 ezer fölé a honvédsereg létszáma, ha ezt megteszik, s a komáromi várőrségből is átirányítanak oda még néhány ezer főt.
– Véleményem szerint minden amellett szólt, hogy Budát vissza kell foglalni. A Bécsért megvívandó csatában a feltételek egyértelműen az osztrákoknak kedveztek volna. Ráadásul önmagában semmit sem old meg az, ha a magyarok elfoglalják a császári fővárost, melyet egyébként a szabadságharc során egyszer, 1848. október 6-án, amikor kitört a bécsi forradalom, már elvesztett az osztrák kormányzat és az udvar. Ez ugyanakkor semmiféle fennakadást nem okozott számukra: székhelyüket áttették Olmützbe, majd miután vérbe fojtották a felkelést, visszatértek Bécsbe. Arról nem is beszélve, hogy az osztrák főváro-sig el is kellett volna jutni. A tavaszi hadjárat első és második szakaszában az ellenséges erők széttagoltsága nagyban befolyásolta a hadműveletek menetét, döntő szerepet játszott a magyar győzelemben. Bécs alatt azonban már koncentráltan álltak a császári hadak, melyek a saját utánpótlási bázisaik felé hátráltak, a honvédsereg viszont folyamatosan távolodott azoktól – összegez Hermann Róbert.
Nem lehetett nagy vita
Magán a komáromi haditanácson történtekről szerfölött kevés ismerettel rendelkezünk. Nagy vita nem lehetett, a realitásokat figyelembe véve a Bécs elleni támadás nem sok eredménnyel kecsegtetett volna. Nyilván a tavaszi hadjárat óriási sikere után ott motoszkált a katonai vezetők fejében, hogy tovább kellene folytatni az osztrákok üldözését, hiszen a hadászat örökérvényű tanúsága szerint a megrogyasztott ellenségnek nem szabad alkalmat adni a soraik rendezésére. Nem rendelkeztek viszont pontos információval a Bécsnél álló erők létszámát illetően. Tovább bonyolította a dolgokat, hogy 1849. április 28-án Damjanich János eltörte a lábát, s ezzel az egyik legmegbízhatóbb hadtestparancsnok esett ki a sorból. Azt sem tudni, hogy a kiváló hadvezér részt vett-e a haditanácson, hiszen napokig seblázban feküdt. Mindezzel párhuzamosan Budáról olyan hírek érkeztek miszerint a várőrség demoralizált, s Hentzi olasz és lengyel katonái biztosan át fognak állni. Ezek közül aztán egyik sem bizonyult valósnak, de a döntéshozóknak azt sugallta, hogy Buda könnyebb préda lenne, mint Bécs.
– A komáromi haditanácsnak a döntés meghozatalakor a katonai mellett politikai szempontokat is mérlegre kellett tennie. 1849. április 14-én az Országgyűlés kimondta Magyarország függetlenségét és a Habsburg-ház trónfosztását, mindez pedig feltételezte, hogy előbb-utóbb a főváros is szabad lesz. Kossuth Lajos már a tavaszi hadjárat elejétől Pest-Budára függesztette a tekintetét, s jelen ismereteink szerint a tavaszi hadjárat második szakaszát felvezető gödöllői haditanácson is amellett kardoskodott, hogy a következő lépés a főváros felszabadítása legyen. Egyébként ő is azt a véleményt osztotta, miszerint csak akkor szabad Bécs ellen menni, ha legalább 50 ezer katonánk van erre az expedícióra, s ennyi ember nemhogy a tavaszi hadjárat végén nem állt rendelkezésre, de a kezdetén sem; akkor ugyanis 45–46 ezer embert tudhatott soraiban a honvédsereg – jegyzi meg a szakember.
Utólagos okoskodás
A korszakban, közvetlenül Pest-Buda visszafoglalása után, sőt tulajdonképpen a szabadságharc végéig alapvetően senki sem tekintette a várostromot hadászati hibának. Utólag aztán mindenki nagyon okos lett.
– Sokan úgy látták, hogy egy újabb nagy támadással még az orosz intervenció előtt el lehetett volna intézni az osztrákokat. A korábban felsorolt okok miatt azonban ennek semmiféle reális alapját nem látom. Ma már ráadásul azt is tudjuk, hogy az oroszok 1849 májusának elején egy teljes hadosztályukat, 12 ezer embert Bécs védelmére csoportosítottak át, s nyilván a cár felgyorsította volna a beavatkozást, ha az osztrák főváros veszélybe kerül. Közvetlenül a szabadságharc után Görgei írt egy összefoglalót az orosz intervenciós csapatok fővezére, Ivan Fjodorovics Paszkevics tábornagy számára a magyarországi hadjáratról; ebben komoly hibaként említi Buda visszavételét. Ezt a kijelentését azonban ő is már az orosz intervenció tükrében tette, míg Kossuth a honvédtábornok árulásának egyik fő bizonyítékaként hivatkozott a Bécs elleni támadás elmaradására. Ez azonban, mint láttuk, élesen szemben állt a szabadságharc idején képviselt álláspontjával. Ehhez szolgál további adalékként az 1849. április közepén Görgeinek küldött levele. Maga a dokumentum ugyan nincs meg, de visszaemlékezéseikben többen kitérnek a tartalmára. Eszerint Kossuth a magyar főváros visszavételét szorgalmazta, csupán az nem tisztázott, hogy ezt baráti kívánságként vagy utasításként fogalmazta meg. Ám szerintem ez mindegy is, hiszen ismerve a levél feladójának a szabadságharc azon szakaszában betöltött pozícióját, Görgei nem tehette meg, hogy ne parancsként értelmezze az abban foglaltakat, akármiként is volt az írás megszövegezve – zárja a beszélgetést Hermann Róbert.
Illusztráció: Hermann Róbert magánarchívuma