Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Legendás magyar katonaorvosok: Flór Ferenc

Szöveg: Ördög Kovács Márton | Fotó: internet |  2020. április 1. 11:48

Sorozatunkban olyan magyar katonaorvosokat mutatunk be, akiknek tudományos tevékenysége és társadalmi szerepvállalása is példaértékű volt akkor, amikor az ország érdekében kellett cselekedni. Első részünkben Flór Ferencről olvashatnak, aki már az 1831-es kolerajárvány során, majd az 1837-es pesti jeges árvíz idején és később a forradalom és szabadságharc alatt is bizonyította szakmai rátermettségét és emberségét.

1596077723

Flór Ferenc 1809. október 10-én született Erdélyben, a Nagyvárad melletti Váradolasziban. Családja kereskedelemmel és gazdálkodással foglalkozott. A tehetséges és a tudományok iránt érdeklődő Flór Nagyváradon és Nagykárolyban végezte tanulmányait, majd 1827-ben iratkozott be a pesti egyetem orvostudományi karára. Negyedéves medikus volt, amikor 1831-ben – a kolerajárvány idején –  Kalocsára küldték „járványorvosnak". A körülbelül 465 ezer megbetegedést okozó járványban mintegy 250 ezer ember vesztette életét, többek között Kazinczy Ferenc is.

Flór „járványorvosi" szolgálata után visszatért az egyetemre és 1833-ban orvosi, majd 1834-ben sebészi és szülészmesteri oklevelet szerzett. Doktori disszertációja, a Kisdedápolás címet kapta, és az első magyar nyelven íródott munka volt a témában. A következő években külföldi tanulmányútra indult: Berlinben és Bécsben ismerkedett meg a legújabb sebészi és szemészeti műtéttani eljárásokkal.

Külföldi tapasztalatszerzése után hazatért és előbb a pesti egyetem állatgyógyászati tanszékének tanársegédje, majd 1835-től Stáhly Ignác sebészprofesszor tanársegédje lett az egyetem orvostudományi karán. Elsőként alkalmazta Magyarországon a kloroformos altatást műtétjei során. Munkája során felismerte, hogy milyen nagy szükség lenne az orvosi nyelv latin kifejezéseinek magyarítására, így Bugát Pállal együttműködve megteremtették a magyar orvosi nevezéktan alapjait. Munkásságának és szakértelmének köszönhetően, 1837-ben a Rókus Kórház tiszteletbeli, majd 1840-től rendes osztályos főorvosává nevezik ki. Szakmai és állampolgári megbecsülését annak is köszönheti, hogy az 1938-as nagy pesti árvíz idején a bajbajutottak megmentése érdekében csónakos csapatot szervezett és a mentési feladatokban is személyesen részt vett.

Flór aktív szerepet vállalt a társadalmi- tudományos ügyekben is : a jeges árvíz során szerzett tapasztalatai alapján javaslatot tett a mentésügy megszervezésére. 1838-ban a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja lett, Közreműködött a Budapesti Királyi Orvosegyesület megalakításában, az 1840-ben megszervezett Magyar Orvosok és Természetvizsgálók Vándorgyűlésének kiadványát, a „Munkálatok"-at egészen 1848-ig szerkesztette.

1596077724

Szakmai munkásságának és aktív tudományos és közéleti tevékenységének köszönhetően 1847-ben Pest város tiszti főorvosává és a Rókus Kórház igazgatójává nevezték ki. 1848-ban, a forradalom kitörésekor nemzetőrnek jelentkezett, majd katonaorvosi szolgálatba. 1849-től a katonaorvosi szolgálat vezetőjévé nevezték ki. Katonaorvosi munkássága is bővelkedik az újításokban és tükrözi Flór szakmai és emberi rátermettségét: megreformált a honvédorvosi szolgálatot, megszervezte a front- és háttérországi betegellátást. Különösen nagy hangsúlyt fektetett a gyógyszer- és műszerhiány felszámolására, valamint létrehozta a tábori kórházak rendszerét. Az ő intézkedéseinek köszönhetően elsőként vontak be nőket a honvédségi betegellátásba. Nevéhez fűződik a központi katonai gyógyszertár megszervezése, a mozgó tábori patikák rendszere. Intézkedései közül újdonságnak számított az újoncok orvosi ellenőrzése, a rokkantak utókezelése, a kórházi ügyvitel szabályozása, naprakész statisztikák és jelentések készítése, amelyek alapján lehetővé vált az erők gyors átcsoportosítása.

1596077723

1849 júniusában az új hadügyminiszter Görgey Artúr, saját bizalmasát, Lumniczer Sándort nevezte ki a helyére, így Flór a tartalék hadtest főorvosa lett. A szabadságharc bukása után, másfél évnyi börtönre és állásvesztésre ítélték. 1851-ben szabadult a fogságból, ahonnan Tápiószelére száműzték, ahol egészen 1861-ig a Bach-rendszer szigorú rendőri megfigyelése alatt állt. Gazdálkodással és a környéken élők gyógyításával foglalkozott. A Bach-rendszer bukása után visszahelyezték Pest város tiszti főorvosi és Rókus Kórház igazgatói állásában, tiltakozva a kormányzati rendszer megváltoztatása miatti tiltakozásként lemondott tisztségeiről és visszaköltözött Tápiószelére. A 1867-es kiegyezést követően visszahívták állásába, így harmadszor is elvállalta a fővárosi tiszti főorvosi és kórházigazgatói feladatok ellátását. Aktívan állt neki Pest közegészségügyi állapotainak rendezéséhez, – ivóvízellátás, szennyvízelvezetés – valamint a Rókus Kórház felújításának, azonban 1871. július 7-én tragikus körülmények között elhunyt, amikor a lóvasút elgázolta. A Fiumei úti Sírkertben helyezték örök nyugalomra.

(Folytatjuk!)