Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tíz pontban a budai Vár visszafoglalásáról

Szöveg: Szűcs László |  2016. május 21. 14:30

Százhatvanhét évvel ezelőtt, 1849. május 21-én az ostromló magyar honvédek visszafoglalták a budai várat. A főváros 17 napos ostrom után került ismét magyar kézre. Szokásos tízes listánkban összegyűjtöttük mindazt, amit tudni érdemes a tavaszi hadjárat csúcspontjának tartott ostromról, annak előzményeiről és következményeiről.

1596013851

A budai vár

A vár építése a XIII. században, a tatárjárást követően, 1243-ban kezdődött meg a „pesti Újhegyen" és az 1246-ra jósolt újabb mongol támadás hírére felgyorsították az építkezést. IV. Béla 1255-ös oklevelében már mint „megépített várat" említette. A feljegyzések szerint a vár már a török kiűzésére indított 1686-os ostrom során sem számított korszerűnek, 1849-re azonban kimondottan elavulttá vált. Nem voltak olyan védművei, amelyek megakadályozták volna a közvetlen ostromot, a tüzérség a környező magaslatokról könnyen belőhetett a falak mögé, sőt még önálló vízellátó rendszerrel sem rendelkezett.

A tavaszi hadjárat

A budai vár ostromát a történészek a tavaszi hadjárat csúcspontjaként emlegetik. A hat csatából álló hadjárat során egyértelműen bebizonyosodott, hogy az alig egy éve létező honvédsereg képes reguláris haderőként működni, s komoly ellenfélként felvenni a harcot a császári alakulatokkal. A tavaszi hadjárat krónikája nem akkor kezdődött, amikor maga a hadjárat. A történeti előzmények egészen 1849. január 5-ig nyúlnak vissza, amikor a honvédsereg kénytelen volt kiüríteni a fővárost, valamint feladni Pestet és Budát. A magyar hadtestek megkezdték visszavonulásukat: a Görgey Artúr vezette fel-dunai hadtest a Felvidékre, a Perczel Mór vezette Középponti Mozgó Sereg pedig a Tisza-vonal védelmére vonult vissza. Az ellenséges hadak fővezére, Alfred zu Windisch-Grätz herceg a főváros elfoglalása után azt hitte, hogy megnyerte a háborút, ezért leállította a hadműveleteket. A tábornagy a Tisza vonalára csak egy lovasdandárt küldött megfigyelésre. Nagyobb erőkkel csak a Görgey-hadtestet üldöztette, de csak január 22-ig. Ekkor ugyanis a Perczel-féle Középponti Mozgó Sereg ellentámadást hajtott végre, amelynek során Szolnokig, illetve Ceglédig űzte az ellenséget. A császári fővezér mindössze egyetlen alkalommal próbálkozott támadással, február végén. Ekkor a fővárosban mozgósítható császári erőket összeszedve megindult a Tisza-vonal felé, majd időközben megütközött a Felső- és Közép-Tiszánál összpontosuló magyar sereg egy részével. A Tarna-patak vonalánál Kápolna, Kompolt, Kál, Kerecsend környékén lezajlott kétnapos, a történészek által kápolnai csatának nevezett ütközetbe beavatkozott az addig elszigetelten működő, Franz Schlik tábornok vezette császári hadtest is. A február 26–27-i csata végül magyar vereséggel ért véget, a honvédseregek kénytelenek voltak visszavonulni a Tisza mögé. A visszavonuló magyarokat Windisch-Grätz nem merte üldözni. Egyebek mellett azért sem, mert alig egy héttel a kápolnai csata után, a Szolnokot megszálló császári dandárt Damjanich János és Vécsey Károly tábornokok egyesült hadosztályai megtámadták és meglehetősen csúnya vereséget mértek rá. Ezt, a március 5-én lezajlott szolnoki ütközetet szokták tekinteni a tavaszi hadjárat kezdetének, de ez történelmi tévedés. A szolnoki ütközet ugyanis a téli hadjárat lezárása volt.

1596013852

Döntés az ostromról

A budai vár ostromáról a tavaszi hadjárat egyik sikere, Komárom felszabadítása, azaz 1849. április 26-a után döntöttek. A magyar seregeknek ekkor arról kellett dönteniük, hogy miként folytassák a hadjárat során megkezdett támadássorozatot. Az április 28-i magyar haditanács különböző okok miatt úgy határozott, hogy nem üldözik tovább az ellenséget nyugati irányba, hanem a Poeltenberg Ernő ezredes vezette hetedik magyar hadtestet a Rába-vonalhoz küldik, a további csapatok pedig Buda alá vonulnak, s megpróbálják rávenni a helyőrséget a harc nélküli megadásra.

Az ostrom kezdete

Buda várát május 4-én vették körbe a magyar csapatok, összesen csaknem 26 ezer gyalogos és több mint ötezer huszár érkezett a főváros alá. A magyar csapatok parancsnoka, Görgey Artúr egy hadifogoly tiszt útján felszólította a védőket a megadásra, és becsületes hadifogságot kínált cserébe. Hozzátette, hogy Pest felől nem fogja ostromolni a várat, de ha az osztrákok mégis lövetnék Pestet, úgy ne számítsanak kegyelemre. Amikor kiderült, hogy a vár parancsnoka, Heinrich Hentzi von Arthurm vezérőrnagy nem hajlandó a megadásra, megkezdődött az ostrom. Először Kmety György csapatai indultak harcba, hogy felgyújtsák a vízvédművet. Ez a támadás azonban kudarcot vallott, a 10. és a 33. honvédzászlóaljak nem tudtak gyors eredményt elérni, vissza kellett vonulniuk.

1596013852

Bevetik az ostromágyúkat

Kmety kudarca után Görgei levelet írt Komáromba Guyon Richárdnak, hogy küldjön ostromlövegeket Budára. Az első ágyú május 15-én érkezett meg.
A Komáromból érkezett lövegeket május 15-ről 16-ra virradó éjszaka állították be az alig egy nappal korábban kiépített ütegállásba. Az ágyúk 17-én kezdték el lőni a várat, és szinte azonnal sikerült rést ütniük a falakon.

Az első roham

Az ágyúzás megkezdése után az első rohamra sem kellett sokat várni. Görgey tábornok május 17-éről 18-ára virradó éjjel erőszakos felderítést rendelt el, amely rohamba ment át, azonban kudarcba fulladt. A falon ütött rés ugyanis nem volt elég nagy, a honvédek létrái rövidek voltak és a terep is akadályozta őket a mozgásban.

1596013852

A döntő roham

Az ostromot eldöntő roham május 21-én hajnali három órakor kezdődött. Ekkor minden tüzérlöveg össztüzet adott le a várra, és a korábban a falba ütött résen keresztül az I. hadtest csapatai támadást indítottak. Ezzel egy időben a II. hadtest délről, a III. hadtest pedig északról kezdte meg a támadást, míg a Kmety György vezette alakulatok elfoglalták a vízvédművet. Bár a támadás nehezen indult, a magyarok végül sikeresen behatoltak a várba, amely reggel 7 órára már a támadók kezén volt. A harcokban Hentzi vezérőrnagy is elesett, aki a betörést követően maga állt csapatai élére és szuronnyal próbálta meg feltartóztatni a magyar támadókat. Sikertelenül…

Veszteségek

A tizenhét napig tartó ostrom ideje alatt a császári hadsereg 710 katonája esett el, 4200-an pedig a magyarok hadifogságába kerültek. A magyar veszteséglistán 370 halott és 670 sebesült szerepelt.

1596013852

Az ostrom következményei

Történészek szerint a budai vár visszafoglalása kifejezetten jól jött a magyar honvédsereg számára, amely addigra már szinte valamennyi tartalékát felélte. Csaknem az összes tüzérségi lőszerük elfogyott, és a katonák felszerelése, bakancsa is elhasználódott. Az elfoglalt budai várral azonban jelentős készletek kerültek a magyarok birtokába, így sikerült feltölteni a fegyver-, a lőszer- és az élelmiszerraktárakat is. Mivel a dunai vízi útvonal is a magyarok fennhatósága alá került, könnyebbé vált a folyam mentén előrenyomuló seregek ellátása is. Emellett az ostrom után a magyar honvédsereg két hét pihenőhöz jutott, amit a készletek, valamint a csapatok feltöltésére tudtak felhasználni.

A magyar honvédelem napja

Az ostrom hosszabb távú „következménye" az is, hogy a magyar kormány 1992-ben úgy döntött: az 1849-es események előtt tisztelegve, a budai vár visszafoglalásának napján ünnepeljük a magyar honvédelem napját. „Minden év május 21. napja – 1849. május 21., Buda visszavitelének emlékére – a magyar honvédelem napja" – olvasható a rendeletben, ami 1992. május 15-én lépett hatályba. E katonai ünnepen a Magyar Honvédség alakulatai ünnepi állománygyűléseken emlékeznek meg az 1849-es eseményekről. A fővárosban – a Magyar Honvédség központi megemlékezésén – pedig megkoszorúzzák a budai Várban található honvédemlékművet, illetve a Görgey-szobrot. A Fiumei úti nemzeti sírkertben pedig Görgey Artúr sírjánál helyeznek el koszorúkat.

1596013852

(Korábbi TOP 10-es összeállításainkat ide kattintva olvashatják!)