Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Végre vége?

Szöveg: Feith László |  2016. november 20. 7:50

Az első világháború harcterein 1916 végére alábbhagyott a hadműveletek intenzitása. A szemben álló felek kimerültek, s voltak olyan államok, amelyek ebben az időszakban már nemcsak a csatamezőkön, hanem a diplomácia területén is keresték a megoldást a harcok lezárására.

Az 1916–1917-es esztendő fordulóján a háború elhúzódásával már tényként kellett számolnia a szemben álló feleknek. Nem véletlenül kereste néhány nemzet a harcok e szakaszában a kompromisszumos megoldás és a különbéke lehetőségét. Mindazonáltal még ezekben az országokban is voltak hívei a teljes győzelemig folytatandó harcnak, hiszen így át lehet hárítani a legyőzöttre az elhúzódó háború hatalmas költségeit, ráadásul a teljes diadallal a belső feszültségek is levezethetők.

A központi hatalmak részéről a német, míg az antant oldaláról a francia és az angol katonai irányítás a döntő győzelemig akarta folytatni a harcot. A három ország politikai vezetésében is inkább ez a nézet dominált. A mielőbbi befejezést – akár kompromisszumok árán is – leginkább Oroszország és az Osztrák–Magyar Monarchia politikai vezetése óhajtotta; békekísérleteik mindenekelőtt az egyre nagyobb kimerültségből fakadtak, illetve abból a félelemből, hogy a hátországban a növekvő elégedetlenség könnyen forradalomba torkollhat.

1596023431

Osztrák–magyar katonák az Isonzónál. A Monarchia 1916 végére elért teljesítőképessége határára.

Felcsillan a remény

1916 őszére – mint ahogy erről magazinunk korábbi számaiban már írtunk – az Osztrák–Magyar Monarchia a katonai összeomlás szélére jutott, a Bruszilov-offenzíva, a 6. isonzói csata és az országot ért román támadás együttes hatására. A kétségbeejtő helyzet a dualista hatalom több vezető államférfija előtt nyilvánvalóvá tette, hogy a háborút gyorsan be kell fejezni.

Albert von Margutti altábornagy, császári és királyi főhadsegéd visszaemlékezései szerint Ferenc József császár Románia hadba lépésének napjaiban kijelentette: „A dolgaink rosszul folynak, rosszabbul, semhogy ezt valaha is gondoltuk. A hátsó terület kitartása is fogytán van. A telet majd csak kihúzzuk valahogy. De elhatároztam: tavaszra véget vetek a háborúnak. Kerüljön, amibe kerül. De nem várhatjuk meg, amíg teljesen tönkretesznek bennünket!"

Az első konkrét békejavaslatot az akkor még bukaresti követként tevékenykedő Ottokar Czernin gróf terjesztette elő. Tervezete négy fő pontot tartalmazott: a központi hatalmak lemondanak minden területi gyarapodásról, a hadviselő államok maguk állják a háborús költségeiket, Belgium visszakapja függetlenségét, és valamennyi hadban álló ország hozzájárul a kártalanításához, nemzetközi konferencia keretében tanácskoznak a fegyverzetcsökkentés lehetséges módjairól, hogy ezzel megakadályozzák egy újabb világháború kitörését.

1596023431

Katonasírok a keleti hadszíntéren. Különösen az oroszokkal vívott harcok követeltek nagy áldozatot az Osztrák–Magyar Monarchiától.

Czernin javaslata jól mutatja, hogy a Monarchia vezető politikusai a kritikus időszakban (az 1916 nyarán, ősz elején elszenvedett vereségek idején) a háború előtt fennálló állapot (status quo) helyreállításában gondolkodtak, ám amint elmúlt a közvetlen veszély, már nem elégedtek meg a status quóhoz történő visszatéréssel. A központi hatalmak táborában ugyanakkor kétségtelenül a dualista állam lett a fegyvernyugvási kezdeményezések képviselője, s ennek következő jeleként egy általános békekonferenciát kívánt tető alá hozni. Burián István külügyminiszter 1916. október 18-án terjesztette elő a Monarchia vezető politikusaival előzetesen egyeztetett javaslatát Theobald von Bethmann-Hollweg német kancellárnak. Ennek értelmében a központi hatalmak (Németország, az Osztrák–Magyar Monarchia, Törökország, Bulgária) megőriznék területi integrálásukat, míg Németország visszakapná gyarmatait. Helyreállítanák Belgium függetlenségét, de a kis nyugat-európai állam német érdekszférába kerülne, és Kongót is át kellene engednie Németország számára. Az orosz fennhatóság alá tartozó lengyel területekből létrehoznák a Lengyel Királyságot. Szerbiától délen Bulgária, északon a Monarchia javára csatolnának el területeket, a megcsonkított ország pedig – mint politikailag független állam – a dualista birodalom gazdasági érdekszférájába kerülne. Visszaállítanák az albán protektorátust. Romániából szintén Bulgária és a Monarchia hasítana ki területeket, míg az utóbbi javára stratégiai határkiigazításokat hajtanának végre az orosz és az olasz határokon. Oroszország szabad áthajózást kapna a török fennhatóság alatt álló két tengerszoroson, a Boszporuszon és a Dardanellákon.

Ezekben a napokban ugyanakkor az Osztrák–Magyar Monarchián belül uralkodó feszültség minden korábbinál világosabbá vált: október 21-én Friedrich Adler, a háborúellenes osztrák szociáldemokrata párt egyik vezetője lelőtte Karl Stürgkh osztrák miniszterelnököt. A békeajánlat előkészületei mindazonáltal folytatódtak, ám az 1916. november 15–16-án Berlinben tartott konferencián kiderült, hogy azzal a német vezetésnek nem ugyanazok a céljai, mint a Monarchiának. Az előbbi ugyanis bízott a végső győzelemben, és a már elfoglalt európai területeket esze ágában sem volt kiengedni a kezéből. Burián javaslata pedig ezt is magában foglalta.

Bukásra ítélve

A fegyvernyugvás érdekében tett erőfeszítéseket eleve kudarcra ítélte az, hogy a németek elutasítottak minden olyan törekvést, amely a békeajánlat sikere érdekében az általuk megszállva tartott területek függetlenségének (például Belgium), illetve korábbi státuszának (például Észak-Franciaország) visszaállítására irányult. A Monarchia rábeszélésére ugyanakkor nem zárkóztak el attól, hogy ajánlatot tegyenek egy béketárgyalásra, ám a párbeszéd megkezdése, netalán sikere a legkevésbé sem állt érdekükben. Céljuk az volt, hogy a saját közvéleményüknek bizonyítsák a békés megoldás iránti elkötelezettségüket a kezdeményezéssel, majd annak kudarcával a háború folytatásáért az ellenfeleikre háríthassák a felelősséget. Egyszerű politikai manőverre készültek csupán, ellensúlyozandó a Németországban is növekvő pacifizmust. A német katonai vezetés azonban még ennek ismeretében is nehezen egyezett bele az akcióba, majd ragaszkodott ahhoz, hogy a javaslatot Bukarest elfoglalása után tegyék meg. Ezáltal ugyanis azt a látszatot kelthetik, hogy az ajánlattevő az „erő pozíciójából" beszél.

1596023431

Károly már az uralkodása kezdetén világossá tette: magának követeli a döntések meghozatalának jogát a katonai kérdésekben is.

A központi hatalmak közös jegyzékét végül 1916. december 12-én juttatták el az antanthoz, hat nappal azután, hogy Mackensen elfoglalta Bukarestet. Közvetítőnek az Egyesült Államokat kérték fel; Berlinben, Bécsben, Konstantinápolyban és Szófiában egy időben adták át az amerikai követeknek a dokumentumot, amely nem tartalmazott konkrét békefeltételeket. A fölényes hangú jegyzéket a belpolitikai célra és a semlegeseknek szánt frázis zárta: „Ha a békének és engesztelődésnek ez ajánlata ellenére tovább folynék a küzdelem, a szövetséges négy hatalom el van tökélve, hogy azt győzedelmes befejezéséig fogja folytatni. A felelősséget azonban az emberiség és a történelem előtt ünnepiesen elhárítják magukról."

Mint ahogy Galántai József rámutat Az első világháború című könyvében, az ekkor már bő két éve zajló háború során ez a dokumentum volt az első hivatalos javaslat a béketárgyalás megkezdésére. Létrejötte a kimerült Monarchia kezdeményezésének és sürgetésének köszönhető, de mint a központi hatalmak közös jegyzéke, elsősorban a német álláspontot képviselte.

Az antant vezető politikusai persze jól látták a próbálkozás valódi céljait. Számukra megkönnyítette a jegyzék visszadobását annak fölényes hangvétele, minden konkrétumot nélkülöző tartalma, de különösen az, hogy Németország semmi hajlandóságot nem mutatott a háború során elfoglalt területek kiürítésére. Közös válaszukat Aristide Briand francia miniszterelnök 1916. december 30-án nyújtotta át az Egyesült Államok párizsi követének, ami természetesen elutasító volt, mert a központi hatalmak felhívása – megfogalmazásuk szerint – „sokkal inkább háborús manőver, semmint békeajánlat". A németek ezzel a béketárgyalás tető alá hozása érdekében folytatott akciót befejezettnek is tekintették. A Monarchia vezetése viszont úgy gondolta, hogy ez a jegyzék csak a kezdet volt, és mivel nem hozott eredményt, a siker érdekében újabb lépéseket kell tenni.

1596023431

Menesztése után Conrad (bal oldalon) a tiroli front parancsnoki beosztását vette át.

Az uralkodó halála

Az agg uralkodó, a háborút 1917 tavaszára lezárni kívánó Ferenc József ugyanakkor e kezdeményezés kudarcát már nem élhette meg, miután 1916. november 21-én távozott az élők sorából. Utóda I. Károly császár (magyar királyként IV. Károly) lett. Az Osztrák–Magyar Monarchia trónjának új birtokosa egyik első lépéseként – 1916. december 2-án – Frigyes főhercegtől átvette a hadsereg főparancsnoki posztját, s magára nézve nem tartotta kötelező érvényűnek azt az 1916. szeptember 6-án született megállapodást, amelyben Ferenc József átruházta fővezéri jogait II. Vilmos német császárra.

Az első világháború kitörésekor egyébként azért nem a tehetségesebb katonának tartott Jenő főherceg, hanem bátyja, Frigyes kapta az említett beosztást, mert ő lemondott a tényleges irányításról, s átengedte azt Franz Conrad von Hötzendorfnak, az osztrák–magyar haderő vezérkari főnökének. Károly azonban nyomban világossá tette, hogy ő erre nem hajlandó, s magának követeli a döntések meghozatalának jogát a hadműveletek tekintetében is. Ebből már sejteni lehetett, hogy a Conraddal ápolt viszonya aligha lesz mintaszerű. Ezt egyébként már akkor sem lehetett elmondani kettejük kapcsolatáról, amikor Károly – mint trónörökös – csak ismerkedett a hadvezetéssel. Együttműködésük nem is bizonyult hosszú életűnek: a vezérkari főnököt 1917. február 27-én felmentették beosztásából. Nyugállományba akart vonulni, de Károly kérésére e tervétől elállt, s átvette a tiroli front parancsnoki posztját. Az új vezérkari főnök – 1917. március elsejei hatállyal – az erdélyi szász származású Arthur Arz von Straussenburg tábornok lett, aki a háború korábbi szakaszaiban Limanovánál, Gorlicénél, illetve Erdély védelme során is kitüntette magát.

1596023432

Ferenc József elhunyt, mielőtt a háború befejezésére vonatkozó tervét megvalósíthatta volna.

Az uralkodó az addig Teschenben (a mai cseh–lengyel határ által kettéosztott város neve csehül Cesky Tesín, lengyelül Cieszyn) működő hadsereg-főparancsnokságot is elköltöztette; az új helyszín a Bécs melletti Baden lett. A választás nem véletlenül esett épp erre a településre, hiszen az nemcsak a fővároshoz, hanem a Károly által nagyon kedvelt laxenburgi kastélyhoz is közel volt.

A császár a katonai mellett a politikai vezetésben is végrehajtott személycseréket. Mások mellett megvált Burián István külügyminisztertől, és a merénylet áldozatává vált Karl Stürgkh osztrák miniszterelnök helyébe lépett Ernest Koerbertől is. Károly azonban nem tudta a Monarchia szerencséjét megfordítani, részben azért, mert – mint ahogy a Hajdu Tibor–Pollmann Ferenc szerzőpáros A régi Magyarország utolsó háborúja című könyvében fogalmaz – nagy elhatározásai, békevágya rendre félmegoldásokba torkolltak. Irtózott a háborútól, mégis az összeomlásig folytatta azt, hű maradt a német szövetséghez, amelynek nem volt elkötelezett híve, s változatlanul hagyta a Monarchia elavult struktúráját is, pedig annak fenntarthatatlanságát tisztán látta.

Fotó: bildarchivaustria.at

Forrás: Magyar Honvéd 2016. november