Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

William Patrick Hitler, a haditengerész

Szöveg: Snoj Péter |  2014. március 2. 10:59

„Utálatos unokaöcsém” − családi körben csak így nevezte féltestvére fiát Adolf Hitler. A kölcsönös ellentét odáig fajult, hogy az ifjú William végül az amerikai haditengerészethez kérte felvételét, hogy szembeszállhasson nagybátyjával.

Adolf Hitler féltestvére, Alois valószínűleg már azzal magára haragította bátyját, hogy árja német asszony helyett ír lányt vett el feleségül. Az Angliában élő pár frigyéből 1911-ben született meg William Patrick Hitler. Willie és nagybátyja között sosem volt harmonikus a kapcsolat, annak ellenére, hogy csak alig néhányszor találkoztak egymással. Így volt ez egészen 1933-ig, amikor már látszott, hogy „a nagybácsi még viszi valamire."

Ekkor William Németországba utazott, hogy a rokonságra hivatkozva ő is részesülhessen nagybátyja sikereiben. Adolf Hitler − a nyaggatás hatására − végül kötélnek állt, és talált unokaöccsének egy állást a Reich Credit Banknál. Ám Willie elégedetlen volt, és pár hónap után új munkát követelt. Ekkor az egyre sikeresebb és közismertebb politikus „beajánlotta" őt értékesítőnek az Opel autógyár egyik szalonjába.

1595967910

William Patrick Hitler már amerikai haditengerészként mutatja, a célpont: Berlin

William azonban úgy érezte, helyzete semmit sem változott, s dühös lett nagybátyjára, amiért hatalma ellenére − vagy éppen azért − nem akar segíteni rajta. Úgy gondolta, ha szépen kérve nem kapja meg az őt megillető pozíciót, akkor a politika segítségével próbálja megszerezni. Rövid időn belül Adolf Hitler asztalán megjelentek unokaöccse fenyegető levelei, amelyekben William azt ígérte, hogy ha nem segít rajta, akkor kiteregeti minden szennyesét. Többek között azt is, hogy az árja elmélet megalkotójának zsidó származású felmenői voltak…

A helyzet hamar elmérgesedett a két rokon között. Utolsó ajánlatként a Harmadik Birodalom vezére 1938-ban pártmunkát ajánlott fel testvére fiának, ám azt támasztotta feltételül, hogy Williamnek le kell mondania angol állampolgárságáról. A követelés mögött valószínűleg az a csapda állt, hogy William ne hagyhassa el Németországot. Ezt persze a rafinált unokaöcs is megneszelte, és a brit titkosszolgálat segítségével elmenekült az országból.

1595967910

William Patrick Hitler az amerikai haditengerészet szolgálatában

Az Angliába vezető utat az Amiért nagybátyámat utálom című cikk megírásával töltötte, ami a Look magazinban jelent meg. A cikkben William naplószerűen leírta minden családi emlékét. Írt arról a szokatlan, 1931-es családi összejövetelről is, amikor Alois és Adolf lánytestvérének lánya, Geli Raubal öngyilkos lett. Bár Hitler részvétét fejezte ki testvérének, nyílt titok volt, hogy a lánnyal sokáig intim viszonyt tartott fenn. Azt viszont kevesen tudták, hogy Geli várandós volt, ami a náci párt vezetőjét rendkívül dühítette…

Az 1939. július 4-én megjelent cikk hamar körbejárta a világot. Akkora siker volt, hogy Williamet és magára hagyott anyját – addigra Alois már elköltözött és új családot alapított Németországban – még az Egyesült Államokba is meghívták előadásokat tartani.

Amikor Európában kitört a háború, az amerikai kormány megtiltotta nekik, hogy elhagyják az országot. Williamnek ez esze ágában sem volt, sőt, levelet írt Roosevelt elnöknek, amiben könyörgött, hogy hadd harcolhasson nagybátyja ellen, ha az Egyesült Államok is belép a háborúba.
A levél − amelyben részletezte mély megvetését és utálatát nagybátyja iránt − pár éven belül eljutott J. Edgar Hooverhez, az FBI akkori igazgatójához is. Hosszas vizsgálat után végül engedélyezték kérését, így 1944-ben William Patrick Hitler, a Harmadik Birodalom vezérének unokaöccse csatlakozott az amerikai haditengerészethez. Három évig szolgált itt mint egészségügyi tengerész, és 1947-ben is csak azért szerelt le, mert egy sérülése alkalmatlanná tette a szolgálatra.

1595967910

William és anyja az Egyesült Államokban

Leszerelése után nevet változtatott, és a civil életbe immáron William Patrick Stuart-Houstonként tért vissza. Megházasodott, négy gyermek apja lett. Hetvenhat évesen, 1987-ben hunyt el. Gyermekei közül hárman ma is élnek és tartják magukat ahhoz a megegyezéshez, amelynek értelmében nem házasodnak, illetve nem nevelnek gyereket, hogy Hitler vérvonala – máig ők az egyedüli ismert leszármazottak − véget érhessen.