A csillagos ég vonzásában
Szöveg: Demeter Ferenc | 2009. február 3. 21:22Február hatodika a radaros katonák fegyvernemi napja, amikor azokra a magyar tudósokra is emlékezünk, akik az egész világon maradandót alkodtak a természettudományok terén – mint például Bay Zoltán.
Miért február 6-a lett, a radarosok fegyvernemi napja?
Köztudott, hogy az elmúlt évszázadban Magyarországnak nagyon sok híres tudósa volt, akik elsősorban a természettudományban alkottak maradandót. Ezek egyike Bay Zoltán professzor, aki az alkalmazott fizika nemzetközileg is elismert tudósaként került be a tudományok történetébe. Több olyan bejegyzett találmánya is volt, amelyek a harmincas
Mi volt ennek a kísérletnek a lényege?
Miből adódott az az elhivatottsága, hogy a csillagászatban akarta a találmányát először hasznosítani?
A csillagos ég látványa a tudóst már kis gyerekként vonzotta. Ezt a következőképpen mondta el egy visszaemlékezésében:" Gyerekkori fantáziámat különösen a Hold izgatta. Késő estig játszottam az udvaron és megigézve néztem, miként húz el a Hold a templomtorony mögött. Nézőpontomból a Hold és a templom tornya oly közel levőnek tűnt, hogy motoszkálni kezdett bennem a kérdés: mi lenne, ha felmásznék a torony tetejére? Elérhetném, megtapogathatnám a Holdat? A felnőttek jóindulatúan mosolyogtak kérdéseimen, de a gondolat továbbra is bennem élt, megőriztem az álmom." Ez a gyerekkori álom vezetett el ahhoz, hogy a tudomány lehetőségeinek megismerését követően Bay Zoltán újra a csillagok felé fordult és egy tudós csoport által megalkotott berendezéssel elsőként mérte meg a Föld- Hold távolságot.
Ezek a kísérletek a II. világháború éveiben zajlottak. A magyar hadvezetés nem ösztönözte őket a találmányhaditechnikában való alkalmazására?
De igen, nagy volt a nyomás rajtuk e miatt. Végül a magyar kormány felkérésére a Bay-féle tudós csoport kifejlesztett egy honvédségi radart, amelyik képes volt felderíteni a levegőben lévő repülőgépeket viszonylag elég messziről. Néhány darab készült csupán ezekből a katonai eszközökből és a mai ismereteinkhez képest az akkori katonai vezetésnek csak minimális mértékben tudtak felderítési információkat biztosítani.
A radarosok mikortól ünneplik ezen a napon a fegyvernemi napjukat?
A kilencvenes évek közepén voltak az első kezdeményezésék a fegyvernem részéről. Több alegységünknél, a hivatásos állomány körében merült fel igényként ennek a napnak a megünneplése és ezzel egy időben a századoknál Bay Zoltán tiszteletére különböző emlékhelyeket, kopjafákat állítottak. Az utóbbi tíz évben már természetes a katonáink számára, hogy ezen a napon ünnepelnek és emlékeznek a radar elv feltalálójáról.
Gondolom, hogy az ünnepségen is el fognak hangzani Bay Zoltán életének legfontosabb állomásai. Ki volt ő és mit lehettudni róla?