A kommunista diktatúra áldozataira emlékeztek Székesfehérváron
Szöveg: Gyimóthy Levente | Fotó: Dömsödi Richárd |  2022. február 28. 11:18Közös koszorúzással adózott Székesfehérvár városa, Fejér megye önkormányzata, a megyei kormányhivatal, valamint a település fegyveres és rendvédelmi szervei – így az MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred alakulata is – a kommunista diktatúra áldozatainak emléke előtt.
A magyar Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata alapján, február 25-e a vörös diktatúra által meghurcoltak és ezen ideológia nevében legyilkolt áldozatok emléknapjává vált.
A rendezvényen a díszőrök bevonulását és a Himnusz felcsendülését követően a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai adtak ünnepi műsort az Ötvenhatosok terén. A diákok a kommunista berendezkedés működésének valóságát tárták az egybegyűltek elé. Felidézték a köztársaság-ellenes összeesküvés vádjával letartóztatott, majd a Szovjetunióba hurcolt Kovács Béla, egykori kisgazdapárti főtitkár történetét, valamint számos, a korszakban alkotott költő, író visszaemlékezéseiből vett idézeteket adtak elő.
Sokmillió embert életétől, szabadságától, egészségétől, emberi méltóságától fosztottak meg hosszú időn át egy hatalmas és félelmetes, ideológiáktól vezérelt gépezet nevében. Ők, választott hivatásuk, erkölcsi tartásuk, hitük, vagy éppen a közösségért érzett felelősségük okán fosztattak meg szabadságuktól. Minderről Lehrner Zsolt alpolgármester szólt a jelenlévőknek.
A katonai részvétellel zajlott koszorúzáson a Magyar Honvédség Parancsnokságának és Székesfehérvár Helyőrségben szolgálók képviseletében Vokla János, az MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred parancsnoka helyezte el az emlékezés virágait a tér mementójánál.
A Szózattal záródó eseményen közreműködött a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar, Ruff Tamás őrnagy, zenekarvezető irányításával.