A mai kor hőseire emlékeztek
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2008. január 20. 7:40Két évvel ezelőtt, 2006. január 19-én zuhant le a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hejce térségében a szlovák légierő AN-24-es csapatszállító repülőgépe; a tragédiában 42 katona vesztette életét, rájuk emlékeztek szombat délután a településen a tavaly májusban felállított emlékműnél magyarok és szlovákok egyaránt.
A megemlékezésen jelen volt a szerencsétlenség egyetlen túlélője, az akkor 27 éves Martin Farkas is.
Azok a katonák, akik a Hejce fölötti hegyen életüket vesztették, idegen földön harcoltak a szabadságért, számunkra, akik régóta nyugodt körülmények között élünk, furcsa ez, mert elszoktunk tőle, hogy a szabadságért igenis harcolni kell – mondta Frantisek Kasicky, a Szlovák Köztársaság védelmi minisztere azt követően, hogy megkoszorúzta az emlékművet.
A miniszter beszédében a mai kor hőseinek nevezte az elesett harcosokat, akik a koszovói békemisszióból hazatérve az otthon örömére készültek, de ez nem adatott meg nekik, életüket áldozták a szülőföldre való visszatéréskor.
Vadai Ágnes, a magyar honvédelmi tárca államtitkára – aki szintén koszorút helyezett el az emlékműnél – beszédében úgy fogalmazott: régen úgy tartották, hogy a halál a katona társa. Kíséri, folyamatosan mellette van, csak a találkozás időpontja bizonytalan.
Ma már ez nincs így, ezért a katonák halála is éppen olyan tragédia, mint más embereké – tette hozzá, majd méltatta a a hejceiek helytállását, segítőkészségét, amelyet a tragédia idején mutattak meg, a hozzátartozókat pedig arról biztosította, hogy a Magyar Honvédség megőrzi a szlovák katonák emlékét.
A szlovák hadsereg háború utáni történetének legsúlyosabb tragédiája 2006. január 19-én, csütörtökön este történt.
A Koszovóból Kassa felé tartó AN-24-es katonai repülőn a személyzettel együtt 43-an utaztak, ám közülük egy kivételével senki sem térhetett haza. A gép nekiütközött a Hejce fölött magasodó 700 méteres Borsó-hegynek, a kassai repülőtértől harminc kilométerre.
A szombati kegyeleti ünnepséget követően – amelyen egyaránt részt vettek az áldozatok családtagjai, katonák, a magyar és a szlovák vezérkari főnök – a helyi római katolikus templomban gyászmisét tartottak a szlovák katonák emlékére.
A baleset helyszínén, a hétszáz méter magas hegyen obeliszk és 42 kopjafa emlékeztet a tragédiára, a szerencsétlenségben elhunyt békefenntartókra.