A szultáni sereg negyede veszett oda Szigetvár alatt
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2011. augusztus 6. 9:09445 évvel ezelőtt, 1566. augusztus 6-án vette kezdetét Szigetvár török ostroma, amely Zrínyi Miklós és a védők híres kitörésével végződött. Habár a vár végül elesett a hatalmas túlerővel szemben, az ostrom során nemcsak számos prominens török vezető vesztette életét, de az erőd alatt halt meg I. Szulejmán szultán is.
Az 1566-ban három részből, a külső-, középső- és belsővárosból, illetve az Óvárosból, a jelentős részben Zrínyi által építtetett Újvárosból és a Várból álló Szigetvárt mintegy 2300 katona védte, amikor megérkeztek az első hírek Szulejmán újabb hadjáratáról. Habár Zrínyi az év tavaszán többször is kérelmezte a létszám 6000 fősre növelését, óhaja süket fülekre talált a bécsi udvarban. Szigetvárt alapvetően fekvése tette nehezen támadhatóvá: a három szigetre épült várost körülvevő Almás-patak mocsarán egyáltalán nem volt könnyű átvágni, különösen azután nem, hogy a közeli tavat a védők elrekesztették, a közeli magaslatokon pedig maguk is ágyúállásokat létesítettek. A szultán Bécs ellen vonuló hatalmas, mintegy százezer főt számláló, háromszáz ágyúval felszerelt hadserege láttán a 2300 védő egy pillanatig sem dédelgethetett illúziókat az ostrom végkimenetelét illetően. Zrínyi ugyanakkor megeskette katonáit, hogy ennek ellenére a végsőkig kitartanak, és nemcsak a vörös lobogót húzta fel a falakra, de kereszteket is állított a bástyákra.
Kemény ellenállás
Szulejmán főparancsnoka, a horvát származású Szokoli Mohamed vezér 1566. augusztus 6-án vette ostrom alá az erődítményt. A csillagok nem álltak túl kedvezően Zrínyiék számára: az aszály következtében nemcsak a mocsarat lepő víz apadt sekélyre, de a vár körüli vizesárok is kiszáradt, ami megkönnyítette a törökök támadásait. Az ostromlók három töltést húztak fel, amin átkelhettek, de Szulejmán és Szokoli ekkor már látták, hogy a harc jóval keményebb lesz, mint amire számítottak: mire sikerült elfoglalniuk a legkisebb szigetet, közel háromezer katonát veszítettek, a védők vesztesége pedig ennek mindössze a tizedére rúgott. Zrínyiék eközben folyamatosan ágyúzták az oszmánokat a magaslati tüzelőállásokból.
A harc ekkorra már a végsőkig elmérgesedett, maguk a törökök is kezdték elveszíteni a fejüket. Mindkét fél kíméletlenül végzett a kezére került ellenséges foglyokkal, az agg szultán pedig a korabeli források szerint sírt és tajtékzott a dühtől a kudarcok láttán, hiszen siettetni akarta a győzelmet. Ebben az is közrejátszott, hogy nem tudta, bekapcsolódik-e a harcokba az a Mosonmagyaróvár térségében gyülekező császári sereg, amely közel 100 ezer képzett katonát számlált, és arra volt hivatott, hogy Szigetvár elestét követően feltartóztassa az oszmán hadak Bécs elleni rohamát. A magyar főrendek a török elakadásának hírére folyamatosan győzködték Ekhard Sámuel főkapitányt Zrínyi megsegítésének szükségességéről, a hadvezér azonban – különböző okokból – semmit sem tett. Az ostrom végkimenetele így nem lehetett kérdéses, főleg, miután augusztus 20-át követően után a város török kézre került. Zrínyi és néhány száz katonája beszorult a belső várba, ám a védők továbbra is hihetetlen elszántsággal védekeztek. A hónap végén a szultán parancsára már Isztambulban is rendkívüli imákat rendeltek el a harcoló seregek megsegítésére. Öt nap szünet után szeptember 5-én hatalmas robbanások rázták meg a környéket: a törökök megsemmisítették a magyar ágyúállásokat és berobbantották a falak egy részét. Mindenki tudta, hogy már csak napok kérdése az elodázhatatlan vég.
Mindkét hadvezér elesett
Szeptember 7-én Zrínyi úgy döntött, elérkezett a végső pillanat. A védők ünnepi öltözetet vettek, majd a kapitány kinyittatta a belső vár kapuját, leeresztették a felvonóhidat, közvetlen közelről a törökök közé lőttek az utolsó megmaradt ágyúval, és kardot rántva, a hídon át kirontottak az ostromlók közé. Mindössze alig néhányan élték túl közülük a kitörést, maga Zrínyi két golyótól esett el. Miután azonban a törökök diadalittasan benyomultak a várba, még mindig nem örülhettek a győzelemnek: a lőportoronyban tárolt puskapor tüzet fogott, a torony pedig felrobbant, további oszmán harcosok százaival – egyes korabeli források szerint ezrekkel – végezve. Zrínyi holttestét Vilics Musztafa banjalukai bég temettette el, levágott fejét Szokoli Budára küldette.
Az egész korszak egyik legvéresebb ostromában majdnem az összes védő mellett közel 25 ezer török, vagyis a szultáni had negyede veszett oda. Nem Szigetvár volt az egyedüli oka annak, hogy Szulejmán halálát követően a törökök érdeklődése inkább a keleti területek felé fordult, hiszen maga az új szultán, II. Szelim sem örökölte apja természetét. Az azonban kétségtelen, hogy a Szigetvárnál szerzett tapasztalatok még sokáig kísértették az oszmán seregeket. Magát Szelimet egyébként is kevésbé foglalkoztatták a birodalom dolgai, mint az élet apró örömei, és inkább a vezírekre bízta az államügyeket: 1568-ban Szokoli és I. Miksa Drinápolynál békét kötöttek, és az osztrákok évi 30 ezer arany fejében egy időre megváltották viszonylagos nyugalmukat a töröktől.