„Afganisztán jobbra érdemes ország”
Szöveg: Dr. Deák József r. alezredes | 2011. február 1. 11:43Dr. Boldizsár Gábor ezredest, az Afganisztánban települő Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoport nyolcadik váltásának, szeptemberben hazatért parancsnokát, a belügyminiszter az afganisztáni hadműveleti területen szolgáló magyar rendőrök munkájának segítéséért, az együttműködésért, elismerésben részesítette. A dísztőrt Zsinka András, főosztályvezető adta át az ezredesnek, a Nemzetközi Oktatási és Polgári Válságkezelési Központ képviseletében megjelentek előtt is megköszönve az együttműködést.
Dr. Boldizsár Gábor ezredes először 1993-1994-ben, Mozambikban, katonai megfigyelőként szolgált együtt magyar rendőrökkel. Ezt követően idehaza, a honvédség békefenntartóinak felkészítésében, a váltások tervezésében, szervezésében vett részt, utóbb a vezérkar különféle beosztásaiban. Elvégezte a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem biztonság-védelempolitikai szakát, majd PhD fokozatot szerzett. 2005-2006-ban, az ENSZ zászlaja alatt Koszovóban, immár hagyományosan jó munkakapcsolatban szolgált együtt a magyar rendőrökkel.
Milyen teendők vártak önre a hazatérése után?
Szeptember elsején érkeztünk haza. Az egészségügyi visszaszűrés, majd tartós szabadság után, visszavettem a parancsnoki stafétabotot az MH Civil-Katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központban. Egyik kötelességemnek érzem, hogy a saját és a velem együtt kint szolgált állomány tapasztalatait átadjam a felkészítésben résztvevő és kiutazni készülő katonák számára. Ezt az ismeretanyagot, valamint értékelést, a kulturális szokásokról, a társadalmi, a gazdasági, az egészségügyi, az oktatási viszonyokról az interneten is megtalálható évente megújuló CIMIC Kézikönyvben közzé tesszük. Ez nagy segítséget nyújt mindazok számára, akik többet szeretnének megtudni e különös országról.
Hogyan látta az országot, és milyen kép alakult ki önben Afganisztánról?
Úgy gondolom, ha – az MH PRT egyik alapfeladatát szem előtt tartva – hozzájárulunk a központi kormányzat stabilitásához, megteremtve ezzel az állami akaratot a legutolsó faluban is, akkor lesz igazán esély arra, hogy az ország elinduljon a fejlődés útján.
Fotó: Csattos Pál