Akhum és Banu: állatkerti örökbefogadás honvédelmi összefogással
Szöveg: Navarrai Mészáros Márton | Fotó: Horváth Sztaniszláv |  2023. május 21. 22:56A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség aranyfokozatú támogatóként két perzsa leopárdot fogadott örökbe a magyar honvédelem napja alkalmából, a Fővárosi Állat- és Növénykertben, május 21-én, vasárnap. Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes a katonák, honvédelmi alkalmazottak és kormánytisztviselők összefogására emlékeztetett.
A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség aranyfokozatú támogatói státuszáról járó oklevelet vett át Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes a Fővárosi Állat- és Növénykertben május 21-én, vasárnap délután. A magyar honvédelem napja alkalmából rendezett ünnepségen Faragó Fanny önkéntes tartalékos hadnagy, a médiaesemény háziasszonya – a Katonai Filmstúdió munkatársa – felidézte a megjelent érdeklődőknek és a sajtó képviselőinek: az örökbefogadási ünnepség Budavár 1849. május 21-én, a magyar honvédek diadalával befejeződött visszafoglalásának emléknapján valósult meg, amely 1992 óta hivatalosan a magyar honvédelem napja.
„A mai az a nap, amikor a magyar honvédek Görgei Artúr tábornok úr vezetésével visszaszerezték Buda várát a császári csapatoktól 174 évvel ezelőtt, és 175 évvel ezelőtt – tehát egy esztendővel korábban – alakult meg a mai, modern értelembe vett magyar honvédség. Ezt ünnepeljük most a Városligetben és ebben a pillanatban az Állatkertben is” – ezt már a rendezvényre a családjával érkező Vargha Tamás közölte a sajtó képviselőivel. A parlamenti államtitkár elmondta: mintegy ötezer katona és családja vendégeskedik most az Állatkertben. Hozzátette: Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter arra kérte a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség kötelékében szolgálókat és dolgozókat, hogy fogjanak össze egy nemes ügy érdekében. A katonák, honvédelmi alkalmazottak és kormánytisztviselők összefogásának eredménye, hogy a két intézmény most két perzsa leopárdot fogadott örökbe.
„Eredeti hivatásom szerint angoltanár vagyok. Ahogy visszaemlékezem, harminc évvel ezelőtt a diákok az egyik olvasmány feldolgozása során még nem nagyon értették, mi az, hogy örökbe lehet fogadni állatokat egy állatkertben; ma viszont már nálunk is lehetőség nyílik erre” – részletezte Vargha Tamás, hozzátéve: az említett példátlan összefogás eredményeként talált aranyfokozatú támogatóra a két leopárd. A miniszterhelyettes újságírói érdeklődésre úgy fogalmazott: azért a leopárdra esett a választás, mert a Magyar Honvédségben zajló haderőfejlesztésnek kiemelkedő része a hasonló elnevezésű harckocsik beszerzése.
Az állatkert két lakójának, Akhum, a hétéves hím és Banu, a hatéves nőstény perzsa leopárdnak az örökbefogadása nem csak szimbolikus gesztus, mert a faj állománya rendkívül fogyatkozik a vadonban, a világ állatkertjeiben is csupán negyvennégy egyed él – közölte dr. Soós Endre, a Fővárosi Állat- és Növénykert természetvédelmi és állategészségügyi igazgatója. A szakember arról is beszélt, hogy a legrégebbi és legnagyobb állománnyal rendelkező hazai állatparkban négy perzsa leopárd él, Akhum és Banu két kétéves kölyke azonban valószínűleg hamarosan görög és német állatpark lakói lesznek.
„Természetesen az örökbefogadás az állatkertnek is támogatás. Közösségi szempontból viszont még inkább érdekes, hogy az örökbefogadás közelebb hozza az állatkerti látogatókat a nálunk zajló közhasznú munkához” – mondta kérdésünkre felelve Hanga Zoltán, a Főváros Állat- és Növénykert szóvivője a rendezvényt követően.
„Az állatkertnek régi együttműködése van a Magyar Honvédséggel. A katonák és a honvédségi dolgozók mindig kiemelt érdeklődéssel viseltetnek irántunk. A kapcsolatnak olyan történelmi dimenziói is vannak, hogy a háborús időkben, amikor a katonák eljöttek a frontról, csoportosan keresték fel az állatkertet, a második világháború alatt pedig rendszeresen érkeztek szürke tábori lapok az intézményünkbe. Az idegenben – alapvetően az egykori Szovjetunió belső területein – harcoló katonáink időről-időre láttak bizonyos állatokat, amelyek nem voltak ismerősek számukra, így nekünk írtak, hogy megkérdezzék, tulajdonképpen milyen állatot láthattak” – elevenítette fel a mintegy kilencszáz állatfajnak és kétezer növénynek otthont adó intézmény szóvivője.
A perzsa leopárd, amely természetes élőhelyének csúcsragadozója, elsődlegesen Iránban, Örményországban, Törökországban, Azerbajdzsánban, Grúziában, Üzbegisztánban, Tádzsikisztánban, Türkmenisztánban, Afganisztánban és feltehetően Pakisztánban őshonos faj.