Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Alulnézetből

Bemutatják az 1979–1989-es szovjet–afgán háborúról szóló könyvújdonságot

Szöveg: Zrínyi Kiadó | Fotó: archív |  2024. szeptember 23. 14:00

Hiánypótló szakkönyvet mutat be a Zrínyi Kiadó és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ÁBTL) szeptember 25-én. Ion Xenofontov moldáv történész professzor Az afganisztáni háború (1979–1989) címmel, Bandi István fordításában megjelent műve a szovjet–afgán háború világát tárja fel az érdeklődők számára, mégpedig „alulnézetből”, azaz az odaküldött katonák szempontjából megvilágítva.

Meghívó_Afganisztáni háború_fektetett

A könyv a Moldovai Szovjet Szocialista Köztársaság veteránjainak visszaemlékezései alapján mutatja be azt az afganisztáni háborút. Az oral history szabályai szerint készített interjúk – közel 150, háborút megjárt moldovai veteránnal készített hangfelvétel – képezik a kötet tartalmi gerincét, olyan szempontokat tükrözve, amelyeket más tudományos kutatók nem elemeztek a szovjet–afgán háborúval kapcsolatban.

A nézőpont elsősorban a fronton harcoló katonáé, aki távol a politikától lép fel a számára ismeretlen afgán ellenséggel szemben. Úgy, hogy több ezer kilométerről rendelték oda, mivel az Afganisztánhoz közeli területekről átvezényelt szovjet katonák különböző okok miatt erre nem voltak képesek. Ezen a szemüvegen keresztül fedezzük fel és ismerjük meg a szovjet (moldovai) zászló alatt harcoló katonák kiképzését, a propagandát, amellyel befolyásolták őket a toborzás alatt, az afgán ellenállás taktikai, technikai felszereltségét, harci pszichológiáját, ugyanakkor a mudzsahed társadalom mellett a szövetséges afgán hadsereg felépítését, haderejét, az afgán katonák gondolkodásmódját és számos egyéb aspektust.

2024.09.20. Soviet Afghan War_archív

Olyan forrásfeldolgozást vehet kézbe az olvasó, amelynek jelentősége napjainkban tovább nő, hiszen egy korábbi háború szereplőinek jellemrajzát követhetjük végig benne. Ezek a katonák intervenciós hadműveletben vettek részt, és családi gyökereik, képzettségük alapján próbáltak megfelelni egy idegen országban és kultúrában úgy, hogy egyszerre kellett (volna) megérteniük saját szerepüket (felszabadító vagy ellenség), ugyanakkor túlélni a háborút a számukra idegen és veszélyes környezetben, kultúrában.

A rendezvény Facebook-eseménye ide kattintva érhető el.

Meghívó_Afganisztáni háború_álló