Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Átadták az ország első honvédelmi sportközpontját

Szöveg: honvedelem.hu / MTI | Fotó: Balázs Attila (MTI) |  2021. december 17. 19:42

Átadták Magyarország első honvédelmi sportközpontját a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Újfehértón december 17-én, pénteken.

MTI_Balázs Attila2

Az ünnepségen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke hangsúlyozta: ki kell állnunk amellett, hogy a katonaság, a katonaember, a honvédelem akkor jó dolog, ha a nemzetállam megvédésére, polgárainak és értékeinek védelme érdekében használják. „Helyes az, ha egy kisfiú katonásdit játszik, a katonásdinak a végén arra kell kimenni, hogy a hazáját védje, értékeket védjen, ne pedig másikat támadjon" - fogalmazott Semjén Zsolt. Kifejtette: nem igaz az a nézet, hogy a katonaság önmagában negatív dolog lenne, a katonaság akkor rossz, ha egy erőszakos hatalom hódításra és elnyomásra használja fel a hadseregeit, és jó akkor, ha jó célra használják fel, például amikor az országnak önmagát kell megvédenie. Hozzátette: ami a történelemben régen jól működött, azt - a mai kor viszonyaihoz igazítva és megfelelő átalakítással - meg kell tartani és vissza kell hozni. 

A honvédelmi sportközpont létrehozására utalva példaként említette az Osztrák-magyar Monarchia alatt birodalomszerte megalakított lőegyleteket, a két világháború között leventemozgalom egyes területeit, illetve később a Magyar Honvédelmi Szövetséget (MHSZ), mint sport és szabadidős tevékenységeket szervező országos szervezetet.

Sok gyereknek és fiatalnak segített katonai vagy rendőri hivatást választani ez a szervezet, " elkötelezettek vagyunk amellett, hogy ilyen intézmények valóban minden megyében és járásban legyenek" - mondta a miniszterelnök-helyettes, megjegyezve, hogy ilyen központokban az ez iránt érdeklődő fiatalok és idősebbek kipróbálhatják magukat a lősportokban.

MTI_Balázs Attila3

Simicskó István, a Honvédelmi Sportszövetség elnöke beszédében elmondta: az országban egyszerre öt helyszínen kezdődött el ezeknek a komplexumoknak az építése, a cél az, hogy először minden megyében, később pedig valamennyi járásban létesüljön egy-egy ilyen honvédelmi sportközpont. „Balassagyarmaton jövő év elején vagy első negyedévében nyílhat meg a második sportközpont az országban - tette hozzá.

„Azért van szükség sportközpontokra, mert a fiataljainkat szeretnénk felvértezni lelki, fizikai és szellemi értelemben, hogy ebben a kihívások évszázadának is jellemzett világot minél hatékonyabban tudják kezelni, megoldják feladatait" - mondta Simicskó István. A sportszövetség elnökének szavai szerint a múltból hozott értékeket át kell adni a fiataloknak, és voltak olyan évtizedek, amikor a magyarságnak szüksége lett volna ilyen létesítményekre. „A kormánynak van akarata, lehetősége és szándéka arra, hogy ebben is alkosson, teremtsen és előre menjen, a fiataljainknak lehetőséget adjon arra, hogy műveljék, képezzék önmagukat, többletképességeket sajátítsanak el” - tette hozzá.

Emlékeztetett, hogy a honvédelmi sportközpontokban alapvetően a sportlövészetre helyezték a hangsúlyt: ötvenméteres lőtereken tehetik próbára magukat az érdeklődők, de egyes helyeket háromszáz-négyszáz méter hosszú lőtereket is lehet majd igény szerint használni.

MTI_Balázs Attila4

Simon Miklós, a térség országgyűlési képviselője elmondta, hogy 2014 óta negyven programban mintegy 24 milliárd forint értékű támogatás érkezett Újfehértóra. Épül az almafeldolgozó- és csomagolóüzem, kerékpárutakat hoznak létre, rekonstrukción esik át a csatornarendszer és megújul a központi piac is - sorolta a képviselő.

Újfehértón több mint 880 millió forintból egy kilencven férőhelyes, hétszáz négyzetméter hasznos alapterületű, edző- és oktatótermekkel, kiszolgálóhelyiségekkel, parkolókkal, lövészeti versenytérrel és fegyvertérrel felszerelt központ épült meg.

MTI_Balázs Attila