Az önkontroll óriási szerepe
Szöveg: Szűcs László | 2009. augusztus 12. 14:05Facebook, MySpace, Twitter, iWiW és MyVip. Ezek a szavak mindössze néhány évvel ezelőtt jelentek meg a köztudatban, s ma már szinte mindenki tudja, hogy egy-egy közösségi portált takarnak. Ezeknek az oldalaknak azonban megvannak a maguk veszélyei is. Például akár biztonsági kockázatot is jelenthet felhasználójuknak lenni.
Természetesen a tengerentúlon is akad példa a közösségi portálok használatának korlátozására. Az Amerikai Egyesült Államokban néhány napja megtiltották a Facebook, a Twitter és a MySpace használatát a tengerészgyalogoknak. „Ezek a honlapok a vírusok és más káros programok melegágyának számítanak, és a tagjaik sok fontos adatát hirdetőknek adják át. Ezen kívül rendkívül nagy a kockázata annak, hogy fontos információk szivárogjanak ki rajtuk keresztül" – lehetett olvasni a közösségi oldalak használatáról szóló amerikai parancs indoklásában.
– A közösségi oldalaknak valóban megvannak a maguk veszélyei, s véleményem szerint nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy bizonyos személyekre akár biztonsági kockázatot is jelenthet, ha felhasználói ezeknek az internetes oldalaknak – mondta el a honveldem.hu érdeklődésére dr. Tálas Péter, a Stratégiai és Védelmi Kutatóintézet főigazgatója.
Hozzátette: egyre többen használják ezeket az oldalakat, köztük sajnos olyanok is, akik olyan információk
Emellett pedig – hangsúlyozta a biztonságpolitikai szakértő – az oldalakon közölt adatok egy szakember számára tökéletesen alkalmasak valamilyen szintű profilalkotásra és az adott személy kapcsolatrendszerének felderítésére.
– Ezzel szerintem, ha nem is zsarolhatóvá, de sebezhetővé válnak azok az emberek, akik olyan területtel foglalkoznak, amelynek kényessége igényli, hogy a háttérben és ismeretlenek maradjanak – emelte ki Tálas Péter. Az SVKI főigazgatója hozzátette: véleménye szerint bizonyos beosztású embereknek – például titkosszolgálatoknál dolgozóknak, rendőri, illetve katonai vezetőknek – nem igazán érdemes regisztrálniuk magukat a közösségi portálokon, mert ezzel biztonsági kockázatot teremtenek saját maguk és a családjuk számára.
A főigazgatótól megtudtuk, mivel a közösségi portálok az „internet nagyon friss képződményei", egyelőre még nem létezik semmilyen nemzetközi szabályozás arra nézve, hogy kiknek nem ajánlják használatukat. Így természetesen hasonló a helyzet Magyarországon is. Valószínűsíthetően néhány cég saját maga szabályozza, hogy dolgozói használhatják-e az oldalakat, vagy sem. Ez azonban azért kényes kérdés, mert a munkahelyek általában nem szólhatnak bele abba, hogy mivel foglalkozik egy alkalmazottjuk a saját szabadidejében. Az alkalmazott családtagjához pedig végképp nincsen közük.
Így az embernek saját magának kell rájönnie arra, hogy egyáltalán jelent-e kockázatot, és ha igen, akkor mekkora biztonsági kockázata van a közösségi portálok használatának. Azaz ebben az esetben az önkontrollnak van óriási szerepe.