„Egyiptom robbani fog!” – külföldi reakciók
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2011. február 11. 11:51Most jött el a hatalomváltás ideje Egyiptomban – jelentette ki Catherine Ashton, az Európai Unió külpolitikai főképviselője, reagálva Hoszni Mubarak csütörtök esti beszédére, amelyben az egyiptomi elnök bejelentette, hogy nem mond le, de hatalmi jogköreit átruházza alelnökére.
Alig néhány órával a közlemény kiadása előtt ismerte el a főképviselő szóvivője, hogy Kairó vonakodik megadni Ashtonnak az engedélyt arra, hogy elvigye Mubaraknak és ellenzékének az EU 27 tagországa vezetőinek üzenetét.
„Egyiptom robbanni fog, és a hadseregnek kell majd megmentenie az országot" – írta Mubarak beszédére reagálva Mohamed el-Baradei az arab ország egyik fő ellenzéki vezetője a Twitter mikroblogon fenntartott profiljába (http://twitter.com/ElBaradei). A CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva pedig azt mondta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Nobel-békedíjas volt főigazgatója: „Az emberek rettenetesen dühösek, nekünk pedig van okunk aggódni. (Mubaraknak és Szuleimánnak) félre kell állniuk. Elvesztették az emberek bizalmát" – szögezte le, hozzátéve még, hogy Mubarak elvesztette minden legitimációját. Utalva arra, hogy az elnök átadta hatalmi jogköreit alelnökének, feltette a kérdést: „Hatalom nélkül hogy lehet valaki elnök?"
Baradei néhány órával korábban interjút adott egy amerikai és egy osztrák médiumnak, és ebben annak a véleményének adott hangot, hogy egy háromtagú tanácsnak és egy nemzeti egységkormánynak kellene most átvennie a hatalmat Egyiptomban.
Ennek a kormánynak hiteles szakértőkből kell állnia – mondta abban az interjúban, amely a Die Presse című osztrák lap pénteki számában jelenik meg. A mintegy egyéves átmeneti időszak alatt meg kell alkotni egy ideiglenes alkotmányt, majd szabad és demokratikus választásokat kell rendezni – teszi hozzá.
Nem hoz demokráciát az országnak egy olyan átmenet, amelyet Omar Szuleimán irányít, „hacsak hátulról nem rugdossák" – mondta a Foreign Policy című amerikai magazinnak El Baradei. „Úgy gondolom, elhibázott ez a folyamat. Az ember nem bízza kecskére a káposztát. Egyáltalán nem bízom (Szuleimánban), ő Mubarak tükörképe." A jelenlegi hatalomban senkinek nincs hitele – tette hozzá.
Az ENSZ székhelyén nyilatkozott újságíróknak Ehud Barak izraeli védelmi miniszter is, miután találkozott Ban Ki Munnal, a világszervezet főtitkárával. Az egyiptomi hatalmi jogkörök átadásával kapcsolatban azt mondta: az egyiptomi nép feladata, hogy az ország alkotmányának, normáinak, gyakorlatának megfelelően megtalálja az előrevivő utat. Az egyiptomi belpolitikai helyzetről nem volt hajlandó többet mondani, de optimistának mondta magát a közel-keleti békefolyamat kilátásaival kapcsolatban annak ellenére, hogy „forrong a nép" sok arab országban.
John McCain befolyásos amerikai republikánus párti szenátor „nagyon sajnálatosnak" nevezte, hogy Mubarak beszédében nem jelentette be a hatalomtól való azonnali visszavonulását.
Steinberg többször kibújt a kongresszusi képviselők arra vonatkozó kérdése alól, hogy mi Washington álláspontja a Muzulmán Testvériség egyiptomi iszlamista mozgalom esetleges jövőbeni kormányzati szerepével kapcsolatban. Annyit azonban leszögezett, hogy az Egyesült Államok nem szeretne egyetlen olyan államalakulatot sem, amely elutasítja – mint fogalmazott – az alapvető demokratikus értékeket, „a nők és a kisebbségek jogait, valamint a vallásszabadságot".