Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Európai haderőt kell szervezni

Szöveg: piacprofit.hu/honvedelem.hu |  2009. február 23. 9:04

A határozott és hatékony kül- és biztonsági és védelmi politikához stratégiai autonómiára van szüksége az Európai Uniónak az Európa Parlament szerint.

Ehhez többek között fel kell állítani egy állandó uniós operatív
főhadiszállást és közös fegyverzettel rendelkező európai haderőt kell
szervezni – vélik az EP-képviselők.

Az EU-nak stratégiai autonómiát kell kialakítania ahhoz, hogy megvédje érdekeit és polgárai biztonságát a világban; hogy békét, nemzetközi biztonságot teremtsen, és előmozdítsa az emberi jogok és a demokratikus értékek védelmét, valamint a multilateralizmust – áll a Karl von Wogau által jegyzett jelentésben.

Eszerint az EU-nak a stratégiai autonómiát a nemzetközi szervezetekkel, elsősorban az ENSZ-szel való együttműködés révén kell megteremtenie. Az EP ehhez az ENSZ reformját is szükségesnek tartja annak érdekében, hogy “a világszervezet hatékonyan tudjon fellépni a globális kihívások megoldásában és választ tudjon adni a különböző fenyegetésekre".

A jelentés szerint egy függetlenül működő, állandó uniós operatív főhadiszállást kellene létrehozni, amely megtervezi és végrehajtja az európai biztonsági és védelmi politika keretében indított műveleteket és missziókat, valamint a védelmi miniszterek tanácsának felállítása is szükségszerű.

Az európai védelmi politikához elengedhetetlen egy “integrált európai haderő", amely közös fegyverzettel rendelkezik “az egységesség és az interoperabilitás biztosításához".

A 2003-as európai biztonsági stratégia szerint az Európai Uniót fenyegető fő veszélyek a terrorizmus, a tömegpusztító fegyverek terjedése, a regionális konfliktusok, az államok összeomlása és a szervezett bűnözés. Az EP-képviselők kiegészítenék ezt még az alábbiakkal: unió és az uniós polgárok védelme, a szomszédos államok biztonsága, a külső határok és a kritikus fontosságú infrastruktúra védelme, a számítógépes biztonság, az energiaellátás, a tengeri útvonalak, a világűr biztonsága, valamint az éghajlatváltozás.

A tagállamoknak továbbá a védelmi és biztonsági célokra egyaránt felhasználható, közös képességekre kell összpontosítaniuk. Ezek közé tartozik például a műholdas hírszerzés, a megfigyelő és figyelmezető berendezések, a legénység nélküli légi járművek vagy a légi és tengeri szállítás. Emellett közös műszaki szabványokra és eszközökre van szükség a távközlés és a létfontosságú infrastruktúra védelméhez – olvasható a jelentésben.

Végezetül a friss jelentés szerint közös kiképzéseket kell tartani a műveletekben bármilyen funkcióban részt vevő polgári és katonai állomány számára. Emellett a tagállamok fegyveres erői és a civil személyzet között erőteljesebb kapcsolatokat kell kiépíteni, és koordinálni kell a válságokhoz kapcsolódó képzéseket, az európai fegyveres erők közötti csereprogramokat és az uniós tagállami hadseregek más tagországok polgárai előtti megnyitását.