Félmaraton: siker Szarajevóban

Szöveg: Kálinger Roland szds. |  2010. szeptember 20. 12:23

Az EUFOR HQ, a NATO HQ, az EUFOR Magyar Kontingens állományában szolgálatot teljesítő húsz, valamint Magyarországról kifejezetten a versenyre érkező öt magyar katona vállalkozott arra, hogy teljesíti a több mint húsz kilométeres távot. Valamennyien szintidőn belül értek célba.

Történetünk gyökereit valahol időszámításunk előtt 490-ben kell keresni, amikor is a legenda szerint Pheidippidész azért futotta le a csata helyszíne – Marathon és Athén – közötti 42,195 kilométeres távot, hogy elvigye a perzsák felett aratott győzelem hírét a görögöknek. A történet szerint a hírvivő csak ennyit tudott mondani: győztünk! Ezután holtan rogyott össze.

2010. szeptember 19-én Szarajevót nem fenyegették ősi perzsa seregek, mégis mintegy hatszáz lelkes futó vállalkozott a félmaratoni táv leküzdésére, közöttük a fentebb emlitett magyar katonák is. A maratoni táv teljesítése sokak szerint emberfeletti teljesítményt jelent, de a „félmaraton" is jócskán próbára tette a résztvevők állóképességét a szervezők által kijelölt, viszonylag nagy szintkölünbséggel rendelkező útvonalon. Az olimpiákon, hagyományosan a maratoni szám az utolsó esemény, mivel ez a versenyszám az évszázadok folyamán a kitartás egyik szimbólumává vált, amire ezen a versenyen is igen csak szükség volt.

Az utcai félmaratoni versenyek szintideje általában két és fél óra, ami a felkészült amatőrök számára is teljesíthető. A magyar katonák közül mindenki bőven a szintidőn belül ért célba, de ezen belül is voltak olyanok, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtottak.

Az eredménylistában előkelő helyeket foglalnak el a magyar honvédek, sok hivatásos sportolót maguk mögé utasítva. A verseny győztese egy civil honfitársunk, Tóth László, a békéscsabai AC versenyzője lett, akivel együtt örülhettünk a dobogó mellett.

266 2:09:08 Botka Henriett

A résztvevőknek gratulálunk, hiszen a legnagyobb győzelem az, ha valaki eddigi teljesítményét túl tudja szárnyalni.