Furkó Kálmán tiszteletére rendeztek emlékversenyt Szentendrén
Szöveg: Zagyva Sándor százados és Lakó-Tóbiás Tünde törzsőrmester | Fotó: Lakó-Tóbiás Tünde törzsőrmester |  2022. március 1. 7:18Immáron kilencedik alkalommal rendezték meg a Magyar Honvédség Amatőr Katonai Küzdősport Bajnokság MH IX. Kinizsi Közelharc Kupát Szentendrén, az MH Altiszti Akadémián.
A „Furkó Kálmán Emlékversenyt” Frigyer László vezérőrnagy, az MH Transzformációs Parancsnokság megbízott parancsnoka nyitotta meg, majd eredményes küzdelmet kívánt a részvevőknek. Furkó Kálmán ezredesre emlékezve bíztatta, és arra kérte a versenyzőket: „teljesítsenek a legjobb tudásuk szerint, ugyanakkor egészségesen kerüljenek ki a küzdelmekből, hiszen testben-lélekben számítunk önökre”. Hozzátette: amennyiben egy nap nem sikert, diadalt vagy győzelmet hoz, akkor az a nap megtanított valamit.
Furkó Kálmán ezredes volt az első, aki a karate katonai felhasználhatóságát tanulmányozta. A katonai közelharc alapjait megteremtve folyamatosan képezte magát, amely automatikusan eredményezte a katonai közelharc fejlődését. A tudás, amelyet átadott, nem csak technikai volt, hanem annál jóval több. Következetességével, szigorával és rendkívüli hozzáértésével valódi tekintélyt és tiszteletet vívott ki a tanítványai körében.
„Shihan” – ahogy tisztelői szólították – a kyokushin karate minden fortélyát ismerve nyerte meg nemzedékek sorát a karate ezen irányzatának. A hazai karate történetének öt évtizede alatt versenyzők egész sorát nevelte ki, és tanítványai bajnoki címek tucatjait nyerték el.
A katonai közelharc – mint minden más küzdősport, illetve harcművészet – egyik fő sajátossága a jellemfejlődés, melynek fő szakasza a versenyen való részvétel. A versenyhelyzetek hozzásegítik a harcost a saját félelmeinek legyőzéséhez, egy felfokozott idegi állapot kezeléséhez és a harc sikeres megvíváshoz szükséges döntések meghozatalához. A harc megvívásának alapja a test-test elleni küzdelem, melynek folyamatos gyakorlása kitartásra, önfegyelemre nevel, magabiztosságot ad, és ezek a tulajdonságok nagyon hasznosak a katonai pályán.
A katonai hivatás szintúgy, mint a közelharc, folyamatos kihívásokat és megmérettetéseket támaszt a katonával szemben. Ez a fajta megmérettetés segít abban, hogy tisztában legyen a katona a saját képességeivel, magabiztosan kezelje a szituációkat, és kialakuljon az az attitűd, ami nélkülözhetetlen a katonai hivatáshoz.
A verseny célja, hogy a kiképzés rendszerét támogató rendezvényként, a Magyar Honvédség aktív és tartalékos szolgálatot teljesítő személyi állományának, a Honvéd Sportegyesületek tagjainak, illetve a Honvéd Kadét Programban résztvevő iskolák diákjainak versenyzési lehetőséget biztosítson. A sportesemény célja ezen túl Furkó Kálmán nyugállományú ezredes „nyolc danos karate mester” katonai közelharcban végzett munkásságának megőrzése és megismertetése a fiatalabb nemzedékekkel.
Furkó ezredes minden évben tiszteletét tette a versenyen, és segítő tanácsaival nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a rendezvény évről évre sikeresebb legyen, valamint jelenlétével arra ösztökélte a versenyzőket, hogy tudásuk legjavát nyújtsák.
Az idei megmérettetésen összesen 164 fő indult: a Magyar Honvédség húsz katonai szervezete, tizennégy Honvéd Kadét Programhoz csatlakozó iskola, valamint három honvéd egyesület tagjai. A résztvevők három versenyszámban – nagykesztyűs és kiskesztyűs küzdelem, valamint földharc – mérhették össze tudásukat. Néhány sportoló több versenyszámban is indult, és dobogós helyezést ért el.
Az MH Csapatversenyen első helyezést ért el az MH 24. Bornemissza Gergely Felderítő Ezred (MH 24. BGFE), a dobogó második fokára az MH 25. Klapka György Lövészdandár csapata állhatott fel, míg harmadik helyen az MH Ludovika Zászlóalj katonái végeztek.
A Szentendrei Kinizsi Honvéd SE (SZKHSE) különdíjban részesítette Farkas Zsófia Rékát (Kiskunhalasi SZC Dékáni Árpád Technikum) és Faragó Patrikot (Nagare Dojo Honvéd Rákóczi Sportegyesület). Az egyesület szintén külön elismerte – legharcosabb felnőtt kategóriában – Pocsai Pétert, az MH 24. BGFE katonáját, valamint Luksa Tibort, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegység állományából, aki a legtechnikásabb felnőttnek járó elismerést vehette át a zsűri tagjaitól.
Az MH Szentendrei Helyőrségtámogató Parancsnokság különdíját Szücs Tibor főtörzsőrmester, az MH 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred, 31. Draganits Ferenc Területvédelmi Zászlóalj katonája, a Honvédelmi Sportszövetség elismerését pedig Zsebeházi Ármin, a TMSZC Ady Endre Technikum és Kollégium diákja vehette át.
A verseny megnyitóján – mások mellett – Szilágyi György ezredes, az MH AA parancsnokhelyettese, dr. Simicskó István, a Honvédelmi Sportszövetség elnöke, aki egyben a rendezvény fővédnöke volt, Vura Zsolt, a Szentendrei Kinizsi Honvéd Sportegyesület elnöke, a verseny igazgatója, valamint Farkas László nyugállományú alezredes, a Honvéd Sportegyesületek Országos Szövetség elnöke is tiszteletét tette.
„Szívünk egy darabjával búcsúzunk”
2021. augusztus 26. 18:52