Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Gagarin űrrepülésének évfordulóját ünnepli Oroszország

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. április 12. 9:51

Egész Oroszország ünnepel Gagarin űrrepülésének évfordulóján: az óvodákban és az iskolákban külön foglalkozásokat rendeznek, ünnepi koncertek lesznek, Dmitrij Medvegyev elnök kitüntetéseket ad át az orosz űrprogramban résztvevő külföldi űrhajósoknak – köztük Farkas Bertalannak -, és a napot ötven lövésből álló díszsortűz tárja majd.

1595916941
Az űrhajózás napját annak emlékére tartják, hogy Jurij Gagarin, a Vosztok-1 űrhajóval 1961. április 12-én, Bajkonurból indulva kilépett a világűrbe, majd 108 perc múlva visszatért a Földre. Az első ember űrbe lépésével, az űrkutatás terén a Szovjetunió jóval megelőzte az Egyesült Államokat.

Perm közelében, abban a faluban, amelynek határában Gagarin földet ért, április 12-én, kedden szobrot állítanak Zvjozdocskának (Csillagocskának), aki az űrhajós előtt utolsó „berepülő kutyaként" próbálta ki a Vosztok űrhajót. A helyen 1986 óta obeliszk áll, ez egészül most ki a kiskutya szobrával.

Ezen a napon a Kedr (cirbolyafenyő) elnevezésű kis távközlési műhold – ez volt a hívóneve Gagarinnak is – elkezdi sugározni a világűrből az első űrrepülés idején készült hangfelvételeket, a Föld fotóit és 15 nyelven üdvözleteket.

Ugyancsak az évforduló alkalmából múlt héten közzétették, hogy 43 kutyával kísérleteztek. Alekszej Leonov űrhajós – aki 1965-ben elsőként lépett ki a nyílt világűrbe – egy rendezvényen elmondta: nem kevés baj volt az ebekkel. A legtöbb problémát a lekötöttséghez való hozzászoktatás okozta. A jelek szerint ezt az ebek nem szerették, mert ez egyik kísérletnél a két „űrhajós" egyike egyszerűen elszaladt a legutolsó pillanatban, és helyette egy keveréket kellett befogni. A kísérlet sikeresen lezajlott, de a Csernuska nevű gyakorlatlan kutya visszaérkezése után sokkal jobban érezte magát, mint párja, a képzett Zvjozdocska, olyannyira, hogy boldogan el is szaladt, és hatalmas létszámú katonaság kereste a sztyeppén, míg végre megtalálták.

Szentpéterváron A magasság orvostana címmel kiállítás nyílik, amelyen számos érdekes tárgy tekinthető meg az űrhajósok kezdeti élelmiszer-ellátmányától az életfenntartó berendezésekig és eddig soha be nem mutatott fényképekig.

Az Oroszországi Föderáció Levéltárainak honlapján a Gagarin útja című projekt keretében több mint 100 dokumentumot és 187 fotót tanulmányozhat a nagyközönség. A Roszkoszmosz három kötetnyi dokumentumot adott ki a titkosítás alól most felszabadított iratokból. „Örökre első" címmel megjelent egy kötet, amelyben Gagarinra közeli hozzátartozói és barátai emlékeznek, és a kerek évforduló alkalmából adták ki az Űrkutatási Enciklopédia második kötetét. Az évfordulóra bélyegeket és nemesfémből készült emlékérmeket adnak ki.

A korszakos esemény évfordulóját világszerte megünneplik emlékművek állításával és kiállításokkal, egyebek között az ENSZ-ben, az Európai Unió és a NATO székhelyén.