„Háború a Balkánon”
Szöveg: Cseszreginé Csekei Judit százados | 2012. január 28. 8:14A diákok felkérésére középiskolai „road show-ra” indult Könczöl Ferenc alezredes, az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred parancsnokhelyettese, aki a „Háború a Balkánon – Jugoszlávia széthullása” című előadás-sorozatával az érettségi előtt álló fiataloknak a missziós szerepvállaláson keresztül mutatja be és népszerűsíti a győri alakulatot, valamint a Magyar Honvédséget.
A Bercsényi Miklós Közlekedési Szakközépiskola és Gimnázium 12/S osztályos diákjai – kiegészülve a katonai alapismereteket tanuló évfolyamtársaikkal – rendhagyó történelemórán ismerhették meg az egykori Jugoszlávia szétesését, valamint a balkáni háború történéseit. A fiatalok valós képet kaptak a mai Bosznia-Hercegovináról, az ország történelméről, vallási megosztottságáról.
Könczöl alezredes fotókban és a háborús eseményekről készült dokumentumfilm-szemelvényekben gazdag előadását személyes élményei tették még hitelesebbé. Megrendítő képeken keresztül mutatta be Szarajevót, ahol nem is oly régen még emberi tragédiák sokasága játszódott le. Bemutatta a konfliktus megoldásához nyújtott katonai szerepvállalást, a béketeremtés, békefenntartás folyamatát.
A diákok figyelemmel hallgatták az Európiai Uniós Erők szerepkörét, tevékenységét, majd a magyar részvételről szóló információkat. A parancsnokhelyettes a történelmi áttekintés végén eljutott napjainkig, az MH EUFOR Kontingens jelenlegi szerepvállalásáig. A többnyire „Arrabonás" katonákra és a szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred állományára épülő 10. váltás tagjai a napokban kezdték meg feladataik végrehajtását Szarajevóban. A győri kiképzés hónapjairól készült kisfilm bepillantást engedett a fiataloknak a katonák életébe, a kiképzés és felkészülés mindennapjaiba.
A két tanórás tájékoztató után megkérdeztük a Bercsényis diákok véleményét.
Nagy Kristóf elmondta: „Hasznosnak ítéltem az előadást, közelebbről megismertem a katonák életét és fontos ismereteket szereztem a balkáni háborúról. A történelmi áttekintés és a katonák feladatairól szóló rész tetszett a legjobban. Nagyon jók voltak a videók és az alezredes úr személyes tapasztalatokon alapuló kiegészítései is."
Arra a kérdésre, hogy mire lenne esetlegesen kíváncsi a győri katonák életéből, így válaszolt: „fegyverzet, felszerelés, szolgálati kötelmek, tapasztalatok."
Szigeti Roland és Rumi Dóra is azt emelték ki, hogy részletes képet kaptak a balkáni konfliktusról, valamint a magyar békefenntartásról, missziós szerepvállalásról. Mindkettőjük számára a háborút bemutató archív felvételek, valamint a katonákról szóló videók nyújtották a legmegrázóbb és legmaradandóbb élményt.
Az ismeretszerzés folytatásaként a diákok az ezred májusi nyílt napján, majd a júniusi Nyitott Kapuk Hete rendezvénysorozatán személyesen is megismerkedhetnek a laktanyával, a győri „lérakos" katonákkal, valamint technikai eszközeikkel.
A Bercsényi után a „road show" következő állomása februárban a Kazinczy Ferenc Gimnázium lesz.