Az ejtőernyőzést népszerűsítették
Szöveg: honvedelem.hu | 2018. november 5. 9:19Regionális honvédelmi tornát szervezett általános és középiskolás diákok részére Hajdúsámsonban az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete. A vitéz Bakó István Ejtőernyős Honvédelmi Járőrverseny a tavasszal, Szolnokon megrendezendő ejtőernyős öttusabajnokság főpróbájának, egyik selejtezőjének is tekinthető.
Jakubecz Sándor, a verseny ötletgazdája és szervezője elmondta: céljuk -a világháborúk hőseinek emléket állítva – a hagyományteremtés, az ejtőernyőzés és a katonai életpálya népszerűsítése. A helyszín kiválasztásában pedig meghatározó volt, hogy a helyi iskola már hat éve eredményes résztvevője az általános és középiskolás tanulók szolnoki ejtőernyős öttusaküzdelmeinek.
A bajnokságra Derecskéről, Debrecenből és a szomszédos településekről is érkeztek diákok. Az 5-6. és a 7-8. osztályosok versenyét egyaránt a Debreceni Gönczy Pál Általános Iskola csapata nyerte. A középiskolások mezőnyében pedig a Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium válogatottja végzett az első helyen.
A Hajdúsámsonban rendezett vitéz Bakó István Ejtőernyős Honvédelmi Járőrverseny a jövő év tavaszán Szolnokon megrendezendő ejtőernyős öttusabajnokság selejtezője volt – tudtuk meg Szabovik Zoltán nyugállományú alezredestől, a bajnokság egyik szervezőjétől.
* * *
1941 végéig kezelték a kórházban, majd elszenvedett sérülései és katonaidejének letelte miatt leszerelt Pápáról. 1942-ben, Budapesten rendőrnek jelentkezett, de az egyre súlyosbodó hadi helyzet miatt 1944. május 4-én újra behívták Pápára, ejtőernyős szolgálatra. Még ebben az évben előléptették szakaszvezetőnek, és alakulatával részt vett a Kárpátokban és a Budapest környékén vívott harcokban. Helytállásáért ebben az időszakban kapta meg a Magyar Nagy Ezüst Vitézségi Érmet, a Magyar Bronz Vitézségi Érmet, valamint az I. osztályú Tűzkeresztet. 1945 tavaszán fogságba esett, Sopronkőhidára hurcolták. A fogságban súlyosan megbetegedett, ezért augusztusban hazaengedték. Újra rendőrnek jelentkezett Budapesten, ahol a rákosligeti kapitányságon szolgált egészen 1946 augusztusáig, amikor is minden külön indok nélkül elbocsátották a rendőrség kötelékéből. 1950-ben Budapesten, a MÁV-nál helyezkedett el, ahol 1968-ban bekövetkezett nyugdíjazásáig különféle beosztásokat töltött be.
A rendszerváltás az ő életében is nagy fordulatot hozott. Megkezdte tevékenységét az alakuló ejtőernyős bajtársi szövetségben, szülőhelyén, Hajdúsámsonban pedig 1995-ben felélesztette a hősök napjának megünneplését. Ez időtől kezdve nem volt olyan ejtőernyős-rendezvény, ahol ne jelent volna meg; ápolta az ejtőernyős hagyományokat, életútjával, tetteivel pedig több ejtőernyős generációnak nyújtott példát, kivívva tiszteletüket. Tevékenységéért több elismerésben is részesült. Bakó István nyugállományú alezredes 2011. július 19-én indult utolsó útjára, hamvait – végakaratának megfelelően – egy helikopter fedélzetéről szórták szét az 1940-es katasztrófa emlékműve felett. (Forrás: Gáll Gábor)
Fotó: Molnár János nyugállományú őrnagy és archív