Légi képességfejlesztés az MH Geoinformációs Szolgálatnál
Szöveg: Kovács Mónika hadnagy | 2016. május 2. 15:26Az MH Geoinformációs Szolgálat (MH GEOSZ) a „légi geodéziai és térképészeti” képességfejlesztés egy fontos eseményéhez érkezett, amikor megkezdte a Trimble UX5 RPAS (Remotely Piloted Aircraft System) tesztelését a Magyar Honvédség központi gyakorlóterén.
A csupán 2,5 kilogramm tömegű eszköz tartalmaz egy beépített 24 megapixeles kamerát, mely függőleges tengelyű digitális fényképek készítésére alkalmas. A repülés előtt útvonalat meg kell tervezni a kezelőfelületen, ügyelve a közel 50 perces repülési idő betartására. A kilövés után a megadott útvonalon robotpilóta repül és irányítja a manővereket. Leszállása automatizált, lehetőleg sík, akadálymentes terepet kell választani, ahol lapos szögben lesiklik a repülőeszköz.
A felvételek utófeldolgozása során előállítható a terület magassági és felszínmodellje színezett pontfelhő, valamint ortofotó-mozaik formában. A más távérzékelési eszközökkel elérhető 20 centiméter/pixel felbontáshoz képest az ortofotó-mozaik felbontása akár 3 centiméter/pixel is lehet, helyzeti pontossága pedig függ a terepi illesztőpontok mérési pontosságától.
A kis területek geodéziai pontosságú felmérésének meggyorsítása érdekében elkezdett képességfejlesztés még korántsem ért véget.
A több évtizedes tapasztalat, amely még valahol az MN 6814, 17. Önálló Térképező Zászlóalj geodéziai mérőcsoportjaiban gyökerezik, azt valószínűsíti, hogy egy többprofilú geodéziai mérőcsoport felszerelési listája igen hosszú lehet.
Fotó: MH GEOSZ