Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyarország Ausztriával és Ukrajnával is együttműködne a V4-ek EU-harccsoportjában

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2013. április 18. 16:31

A Visegrádi Négyek közös EU-harccsoportjának vonatkozásában figyelemmel kell lenni az Ausztriával és Ukrajnával való együttműködés lehetőségére is. Egyebek mellett erről beszélt dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök a visegrádi csoport (V4) soros vezérkari főnöki találkozóján Varsóban.

1595952661

A négy visegrádi ország – Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország – vezérkari főnökei szerdán és csütörtökön tanácskoztak a lengyel fővárosban. Mieczyslaw Cieniuch vezérezredes, Peter Vojtek altábornagy, Petr Pavel altábornagy és Benkő Tibor vezérezredes elsősorban az EU-harccsoport megvalósításának a tagországokat érintő feladatait tisztázta, illetve a tagországok védelmi képességeinek fejlesztésére vonatkozó álláspontokat egyeztette – derül ki a Honvédelmi Minisztériumnak az MTI-hez április 18-án, csütörtökön eljuttatott közleményéből.

1595952661

Benkő Tibor hangsúlyozta: Magyarország elkötelezett a harccsoportban való részvételben, és úgy tekint arra, mint egy megbízható regionális közreműködésre az Európai Unió biztonságát illetően. Mindemellett a tervezett harccsoport kiváló lehetőséget teremt a többnemzetiségű katonai képességek fejlesztésére és az interoperabilitás erősítésére, illetve más nemzetek részére kitűnő példaként szolgál a képességfejlesztés terén megvalósuló regionális együttműködésre – tette hozzá.

Idén júliustól Magyarország látja el a V4-ek soros elnöki teendőit, és ezen időszak egyik kiemelt feladata az országcsoporton belüli együttműködések továbbfejlesztése lesz majd.

1595952661

A vezérkari főnökök találkozójának második napján részt vett Volodymyr Zamana altábornagy, ukrán vezérkar főnök is, akivel a lehetséges katonai együttműködési területeit vitatták meg.

A magyar fél álláspontja szerint a Visegrádi Négyek közös EU-harccsoportjának vonatkozásában figyelemmel kell lenni az Ausztriával és Ukrajnával való együttműködés lehetőségére, azonban az újabb partnerek közös feladatokra történő bevonása minden tagország együttes konszenzusán kell alapuljon.

1595952661