Szakmailag felkészültek az NRF készenléti szolgálatára
Szöveg: Szabóné Varga Erika zászlós | 2018. november 15. 7:15Az MH Civil-katonai Együttműködési és Lélektani Műveleti Központ NRF készenlétet ellátó állománya is részt vett október 17. és november 10. között Norvégiában, a Trident Juncture 2018 elnevezésű NATO-gyakorlaton. A gyakorlat feladatairól, az ott szerzett tapasztalatokról Nyíri Sándor őrnagyot, a csoport parancsnokát kérdeztük.
Milyen tevékenységei voltak a csoportnak és kinek az alárendeltségében hajtották végre a feladataikat?
Ez az összhaderőnemi gyakorlat a hidegháború lezárulta óta a NATO egyik legnagyobb partnerségi megmozdulása volt. A 29 NATO-tagállamon kívül hat békepartnerségi programban részt vevő állam is delegált csapatokat a közel 50 ezer katonát felvonultató kontingensbe.
A magyar csoport legfőbb feladata a műveletek szempontjából kritikus jelentőséggel bíró települések beazonosítása, majd azok szakmai szempontú értékelését követően a közigazgatási vezetőkkel történő kapcsolatfelvétel volt, ami kiemelt fontossággal bírt a katonai műveletek tervezésénél, illetve a civil környezet tájékoztatásában.
Kik voltak az együttműködő partnerek?
Az olasz parancsnokság táborában kaptunk elhelyezést. A gyors beilleszkedést követően a csoport azonnal munkának látott, hogy az előkészítő fázisban a hadművelet sikere érdekében minden információt a parancsnok rendelkezésére bocsájtson. A CIMIC-alegység két összekötő csoportja bejárta az Ariete dandár felelősségi területén található településeket, felvette a kapcsolatot a helyi közigazgatás vezetőivel, és felmérte a Norvég Nemzeti Gárda által végrehajtott tájékoztató kampány hatékonyságát a lakosság körében. A norvég emberek – függetlenül attól, hogy befolyásolja-e mindennapi életüket az intenzív katonai tevékenység – fokozott érdeklődéssel figyelték a hírekben naponta többször megjelenő gyakorlat minden mozzanatát. Minden településen kedves fogadtatásban volt részünk.
Az Ariete dandár parancsnoka már az első napon kedves szavakkal köszöntötte a csoportunkat, majd a későbbiekben több alkalommal, az elvégzett feladatok, az elért eredmények tükrében egyre szélesebb plénum előtt mind nyomatékosabban adott hangot elégedettségének.
A NATO-nak felajánlott erők és a nemzeti képességek bebizonyították, hogy képesek és készek együttműködni, és sikeresen végrehajtani a szövetség alapokmányában foglalt 5. cikkely szerinti védelmi műveleteket bármilyen külső fenyegetéssel szemben, megvédve a tagállamok szuverenitását, területi integritását akár a legszélsőségesebb klimatikus körülmények közepette is.
A feladatra kijelölt állomány három nap alatt jutott el Norvégiába. A szélsőséges időjárás nem könnyítette meg a munkánkat, sokszor mínusz tíz, de akár húsz fok alá is csúszott a hőmérő higanyszála. Az utakon letaposott hó hamar jégpályává változott, így csak hólánccal lehetett a térségben közlekedni.
Mindezen nehézségek ellenére, az elmúlt közel egy hónapban a csoportunk sikeresen teljesítette a rábízott feladatokat. Bebizonyította, hogy szakmailag felkészült a 2019. évi NRF készenléti szolgálatra.