Terepruhás tűzoltók
Szöveg: Snoj Péter | 2014. május 5. 7:19Május negyedike Szent Flórián napja, aki a magyar tűzoltók védőszentje. Az ünnepnap alkalmából Ócsai Gábor alezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság tűzvédelmi főtisztjének segítségével mutatjuk be a Magyar Honvédség terepruhás tűzoltóit.
Például Veszprémben, azaz az MH 54. Veszprém Radarezrednél, az ugyancsak Veszprémben található MH Légi Vezetési és Irányítási Központ 1. Légi Irányító Központjában, vagyis, ahogy mindenki ismeri, a Sziklában, illetve az MH Anyagellátó Raktárbázis négy helyőrségében: Pusztavacson, Táborfalván, Kálon és Hetényegyházán. Mindezek mellett az MH Bakony Harckiképző Központ táborfalvai és hajmáskéri kiképzőbázisain is állandó készenléti szolgálatot látnak el a honvédségi tűzoltók.
A katasztrófavédelemnél dolgozó bajtársaikhoz képest a katonai tűzoltók feladatrendszere eltérő. Már a kiképzésük is más, hiszen a tűzoltó-szakfelkészítést megelőzi a három hónapos katonai alapkiképzés. Ha az első akadályokat sikeresen veszik, a tűzoltójelöltek megkezdhetik a több hónapos tűzoltószakképzést, majd a feladatrendszernek megfelelő továbbképzést, amit követ még egy, már a beosztásban történő további kiképzés a katona alakulatánál. Így egy katonai tűzoltó teljes kiképzése körülbelül egy évet vesz igénybe, mire jelentkezhet az osztályba soroló vizsgára.
Első alkalommal harmadosztályú tűzoltó képesítést szerezhetnek, majd évente jelentkezhetnek a következő fokozat teljesítésére.
„Reményeink szerint idén már az első osztályú tűzoltó-vizsgáztatáson túl mestertűzoltó képesítésre is jelentkezhetnek majd a Magyar Honvédség állományából" − mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Ócsai alezredes.
Ugyan a katonai tűzoltók ritkábban kapnak riasztást, mint „civil" társaik, nekik mindig a lehető legrosszabb esetre kell felkészülniük. Hiszen rendszerint jóval bonyolultabb körülmények között kell kivonulniuk, mint a katasztrófavédelem tűzoltóinak. „Egy repülőtéren eleve sokkal veszélyesebb helyzet alakulhat ki. Ráadásul a katonai tűzoltók békétől eltérő időszakban is szolgálatban vannak, amikor igencsak megváltoznak a tűzoltás szabályai" – árulta el Ócsai Gábor alezredes.
Hozzátette: ilyenkor az is előfordulhat, hogy a legalapvetőbb szabályt sem lehet betartani − vagyis, hogy a lehető leghamarabb megkezdjék a tűzoltást −, mert lehet, hogy előtte minimum részleges mentesítést kell végrehajtani a területen. A késlekedés miatt pedig már egy igencsak kifejlődött tűzzel kell szembenézniük.
A helyzetüket az sem könnyíti meg, hogy felfegyverzett vagy harcanyagokkal megrakott gépeket, illetve harcanyagokat kell oltaniuk, esetleg földalatti létesítményből kell kimenteniük a rászorultakat.
Éppen ezért a katonai tűzoltóknál minden megelőző intézkedés és oltóanyag-mennyiség sokkal nagyobb, mint a polgári életben. Csak egy példa: amíg egy polgári repülőtéren 19 ezer liter oltóvíznek kell rendelkezésre állnia, addig a katonai reptereken 29 ezer liter az előírás.
Hazai feladataik mellett számos katonai tűzoltó szolgált misszióban is − például az MH Tartományi Újjáépítő Csoport váltásaiban. Itt a táborbiztosítás mellett különböző helikopteres műveletek tűzoltó biztosító szolgálatát is ők látták el.
Idén a katonai tűzoltók Szent Flórián napját május 3−8. között ünneplik országszerte. „Az ünnepnapot tűzoltóversenyekkel szoktuk megünnepelni, a különböző alakulatok általában maguk szervezik a programokat, de a helyi tűzoltó- és katasztrófavédelmi szervekkel, egyesületekkel és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal való kölcsönösen jó kapcsolatnak köszönhetően gyakorta együtt ünnepelünk a tűzoltókkal" – mondta el Ócsai alezredes.
Fotó: a szerző felvételei