Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Világháborús centenárium: emléktáblát avattak Sióagárdi Zöld Mártonnak Szekszárdon

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. augusztus 13. 9:51

Sióagárdi Zöld Mártonra (1864−1946), az első világháborúban harcolt magyar királyi honvéd vezérőrnagyra emlékező táblát avattak augusztus 12-én, kedden Szekszárdon, amelyet a Honvéd Hagyományőrző Egyesület állított a zsidó vallását élete végéig megtartott katonatiszt tiszteletére.

Az emléktáblát Szakály Sándor történész, a Veritas Intézet igazgatója és Ács Rezső (Fidesz-KDNP), Szekszárd alpolgármestere leplezte le.
Szakály Sándor beszédében azt mondta: emlékezni kell azokra a katonákra, akik hitre, születésre, társadalmi állásra való tekintet nélkül úgy érezték, hogy feladatuk nem lehet más, mint a haza szolgálata és védelme.
A történész felidézte: a Szekszárdon, Grünhut Móritzként született katonatiszt a dualista Magyarországon először önkéntesként, majd tartalékos tisztként szolgált, és végigharcolta az első világháborút. „Kitűnő katonai vezető volt, kiérdemelte a Lipót-rend lovagkeresztjét, a harmadosztályú vaskoronarendet és a harmadosztályú katonai érdemkeresztet, 1918-ban nemesi címet kapott" − tette hozzá.

Voltak pillanatok, „amikor a haza elfordult tőle" − jegyezte meg. 1944-ben, a német megszállást követően vezérőrnagyi egyenruhában ment el a zsinagógába és terítette magára az imaleplet, majd sárga csillagot viselő nővel is beszélgetett Budapesten, az Andrássy úton. A történész ismertetése szerint ezután megfosztották egyenruha-viselési jogától, a nyilas hatalomátvétel után kihallgatásra vitték, ahol egy zászlós felismerte, és „szinte kilopta" a kihallgatóhelyről.

1595976955

Friedmann Tamás, a szekszárdi izraelita hitközség elnöke az emlékezésen arról beszélt, hogy Sióagárdi Zöld Márton emléktáblája jelképe annak, hogy „Magyarországon minden embert tevékenysége és nem származása alapján kell megítélni".

Az emléktáblát mások mellett megkoszorúzta Ranga Ferenc, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület elnöke, Horváth Lajos, a Honvédelmi Minisztérium főtanácsosa, Ács Rezső, Horváth Kálmán, Tolna megyei kormánymegbízott és Pálos Miklós, a KDNP Tolna megyei elnöke.

Fotó: Mártonfai Dénes (teol.hu)