Katonasuli a határ szélén
Szöveg: Vastagh László | 2010. november 11. 6:05A battonyai Mikes Kelemen Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium immár egy évszázados múltra tekint vissza: az intézmény ötven évig az ország egyetlen iskolája volt ezzel a névvel, pedig a településnek nem volt közvetlen kötődése Mikeshez. Az iskolában 2005 óta oktatják a katonai alapismeretek tantárgyat, méghozzá egyre nagyobb érdeklődés mellett.
De éppen e névválasztással nem csak az iskolában alakult ki egyfajta „Mikes-kultusz". A város 19. századi fejlődése tette indokolttá az iskola alapítását, mely több sikertelen kísérlet után a jogelőd Polgári Fiúiskola 1912 őszén nyitotta meg kapuit. Feladata Battonya és vonzáskörzetének településein élő gyerekek elemi iskola utáni képzése volt 1947-ig, ekkor a város gimnázium létrehozására kapott lehetőséget.
Az iskola igazgatónője, Molnár Mihályné elmondta, hogy a gimnáziumi párhuzamos osztályok egyikében a közismert tárgyak, idegen nyelvek (angol, német), matematika és informatika kapott külön hangsúlyt, míg a másikban belügyi rendészeti- és katonai képzéssel egészült ki az oktatás. Az iskola 2005-ben azon tanintézetek egyike volt, melyek a Honvédelmi Minisztériummal és a nemzetvédelmi egyetemmel karöltve elkezdte a katonai alapismeretek oktatását. Azt tapasztalták, hogy az önkéntes haderő megalakítása után a fiúk érdeklődése megnőtt a katonai szolgált iránt.
A katonai alapismeretek választható érettségi tárgy ezért kibővül a 9. évfolyamban a Magyar Köztársaság biztonság- és szövetségi politikájával (36 óra), 10. évfolyamban térkép- és tereptani alapismeretekkel (36 óra), 11. évfolyamban általános katonai ismeretekkel (72 óra), illetve a 12. évfolyamban a Magyar Köztársaság honvédelmének felépítése és szabályozásával (36 óra), egészségügyi ismeretekkel (18 óra), valamint az érettségi vizsgára történő felkészüléssel (10 óra). A gyakorlati képzés között pedig lövészet, fegyvertechnikai- és alaki ismeret is szerepel.
Az előző évben két, az idén már négy diák választotta érettségi tantárgyként a katonai alapismereteket.
Tanulóink leginkább a Magyar Honvédség tiszthelyettes szakképző iskolája iránt érdeklődnek – mondta a szakoktató. Az eddig hat érettségizett
A Mikes 64 éves története során bebizonyította, hogy fontos szerepet játszik szűkebb és tágabb környezetében. Az iskola emlékkönyvében „akikre büszkék vagyunk" felirat alatt olvasható az élet különböző területén hírnevet, elismerést és kimagasló érdemeket szerzett személyek között dr. Czuth László mérnök ezredes, dr. Mucsi József ezredes, szociológus, Braun László mérnök altábornagy, korábbi vezérkar főnök-helyettes és Lipták József őrnagy, a békéscsabai toborzó- és érdekvédelmi iroda vezetőjének neve, akik a honvédelem területén állták és állják meg helyüket a Battonyán érettségizett diákok közül.
Fotó: Mudrityné Baji Klára