Megkezdődött a tanév a Központi Kiképző Bázison
Szöveg: Kánya Andrea | 2009. szeptember 1. 5:10A Magyar Honvédség Központi Kiképző Bázis 2009. augusztus 31-én tartotta a Magyar Honvédség Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola tanévnyitóját és zászlószalag-adományozási ünnepségét. Az eseményen beszédet mondott Dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter és Dr. Herczog László szociális és munkaügyi miniszter is.
Az alegységek, majd a csapatzászló bevonulása után Isaszegi János mérnök vezérőrnagy nyitotta meg az ünnepséget. A vezérőrnagy felhívta a figyelmet arra, hogy a laktanyában két katonai szervezet létezik, a Magyar Honvédség Központi Kiképző Bázis, és a Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola. „Nyári szünetet nem tartottunk, hiszen a kiképzés folyamatos és egész évben tart", mondta, majd bemutatta az alakuló téren megjelent állományokat.
A tanévnyitón felsorakozott a MH Központi Kiképzőbázis csapatzászlaja, zászlókísérő egysége és törzse, az Mecséri János kiképzőosztály, jelen volt a 2009. július 7-én bevonult állomány, a helyettes támogató zászlóalj, és az ünnepség kiemelt csapata, a MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola, Korcsog László mérnök alezredes megbízott igazgató vezetésével.
Az egy hete bevonult 100 fős tiszthelyettes állomány is részt vett az ünnepségen, akik 10 hónapos tanulmányaikat egy 3 hónapos alapkiképzéssel kezdik meg. A nyelvi képzésre érkezett tiszthelyettesi állomány 60 fője, valamint a levelező képzésen résztvevő állomány is megtalálható volt a kötelékben. Isaszegi János elmondta: a létszám nem teljes, hiszen kedden 155 fő tiszthallgató érkezik a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemről, majd 80 fő rész-szakképesítéses és NATO-tanfolyamot látogató állomány, akik misszióba menetelük előtt a veszélyes házi készítésű pokolgépek elleni tevékenységet itt gyakorolják majd. A vezérőrnagy továbbá rámutatott arra, hogy egy 160 fős nem katonai oktatási intézményben végzett állomány is bevonul majd.
Szekeres Imre ünnepi beszédében azt mondta: már nincsenek köztünk azok, akik 85 évvel ezelőtt Veszprémben a Magyar Királyi Kinizsi Pál Honvéd Csapat Altisztképző Iskolájában tiszthelyettesként hivatásukat megkezdték.
„A seregben jelentős hiányt kellett pótolniuk. A frissen végzettek feladata a fegyvernemek, szolgálati ágak közötti összhang megteremtése volt. Az utódok szinte mindent megörököltek – a képzés magas színvonalát is", mondta a miniszter, és hozzátette: a csapatzászló minden hadseregnek alapvető szimbóluma. „Május 21-én, 161 évvel ezelőtt a Buda várát felszabadító Görgey Artúr látcsövén keresztül meglátta az első magyar honvéd zászlótartót a vár fokán, és elkiáltotta magát: Ott lobog a trikolor, éljen a honvéd!", emlékeztetett a miniszter.
Beszédében kitért arra is, a Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola 2007 óta itt Szentendrén, a MH Kiképző Bázisán működik. „Több ezer újoncot, katonát és tiszthelyettest indítottak innen útjukra, későbbi elöljárójuk elismerését kiváltva. Mint ahogy a teljes magyar honvédség is elismerést váltott ki a magyar társadalom részéről. A honvédség elismertsége azért magas, mert az állampolgárok fontosnak tartják a biztonságot, a honvédséget. A Magyar Honvédség ma a legnépszerűbb és legsikeresebb állami intézmények egyike. Példát mutat a NATO-ban és az Európai Unióban is", mondta Szekeres Imre, aki a zászlószalag adományozása előtt kiemelte: „A zászlószalag a haza iránti feltétlen elkötelezettség szimbóluma. Az alakulat tagjainak összetartozását jelképező eleme, a katonai szervezet tekintélyét és becsületét testesíti meg."
Dr. Herczog László szociális és munkaügyi miniszter felhívta a figyelmet, ma honvédnak lenni megbecsült szakma. „Csak üdvözölni tudom azok elhatározását, akik úgy döntöttek, honvédok lesznek. Csak akkor lehetnek jó honvédek, ha a szakmát elsajátítják. Az iskola megadja a legfontosabb alapismereteket, de a tanulásnak nincs vége az iskola után. A világ változik, a technika fejlődik, ma már csak egész életen át tartó tanulásba lehet gondolkodni", mondta a miniszter.
Beszéde után Dr. Szekeres Imre zászlószalagot adományozott a Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola részére, a csapatzászlókkal vonuló díszmenet után pedig Kinizsi Pál szobrát avatták fel a résztvevők.