Karadzsics után Ratko Mladics következik?
Szöveg: Szűcs László | 2008. július 22. 11:40Nem a bejelentés napján, hanem még a múlt pénteken, egy buszon fogták el Radovan Karadzsicsot – jelentette be ügyvédje. Göncz Kinga magyar külügyminiszter szerint a háborús bűnökkel vádolt politikus elfogása világos jelzés az Európai Unió felé. A honvedelem.hu által megkérdezett biztonságpolitikai szakértők pedig úgy gondolják, hogy hamarosan Ratko Mladics is kézre kerül.
Radovan Karadzsics volt boszniai szerb elnököt még a múlt héten pénteken, a késő esti órákban vették őrizetbe Belgrád közelében – közölte kedden a legkeresettebb hágai vádlott ügyvédje. Svetozar Vujacsics szerint az egykori politikust a főváros és a Belgrád melletti Batajnica település között közlekedő autóbuszon fogták el. A szocialista Ivica Dacsics vezette szerbiai belügyminisztérium kedden tudatta: a rendőrség nem vett részt a szökevény felkutatásában és elfogásában. A tárca ezzel cáfolta a szerb elnöki hivatal közleményét, amely szerint „szerb belbiztonsági szolgálatok találták meg és fogták el" a hágai vádlottat.
– Radovan Karadzic elfogása a szerb kormány világos jelzése az Európai Unió felé, miszerint a Boris Tadic vezette kormány valóban elkötelezett, hogy együttműködjön a hágai törvényszékkel – mondta Göncz Kinga külügyminiszter kedden. A politikus emlékeztetett rá: az Európai Unió és Szerbia közeledésének egyik leglényegesebb kikötése a háborús bűnösök, ezen belül a két legkeresettebb, Radovan Karadzic volt boszniai szerb vezető és Ratko Mladic volt hadseregparancsnok kiadatása volt. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az unió és Szerbia között megszületett az EU-tagság feltételének tartott társulási és stabilizációs megállapodás, amelyet minden tagállamnak ratifikálnia kell. Ez akkor történhet meg, ha az ország teljes körűen együttműködik a hágai törvényszékkel.
Juhász József úgy vélte, hogy a 64 éves Karadzsics elfogása a jelenleg hatalmon lévő szerb kormány – amelyben a demokrata párt alkot koalíciót Slobodan Milosevics egykori pártjával, a szocialistákkal – érdeke volt, s azt reprezentálja, hogy a kormányzat reformpárti és nyugatbarát.
A Balkán-szakértő véleménye szerint, egyelőre még nem lehet tudni, hogy folytatódnak-e a letartóztatások. Azaz rövid időn belül kézre kerül-e a másik két keresett vádlott, Ratko Mladics boszniai szerb hadseregparancsnok és Goran Hadzsics, aki a horvátországi szerbek politikai vezetője volt a háború időszakában, 1992-1994 között. Minden attól függ, hogy Radovan Karadzsics őrizetbe vétele milyen belpolitikai visszhangot vált ki Szerbián belül.
– Ilyen jelentős személyiség, mint Karadzsics, nem bujkálhat tizenhárom éven keresztül komoly politikai és pénzügyi támogatás nélkül. De, hogy ez a „támogató hálózat" – ahogy a Hágai Törvényszék nevezi – milyen szervezettségű és milyen magasra nyúlik, azt elég nehéz megmondani – mondta Juhász József, reagálva arra a felvetésre, hogy a szerb hatóságok eddig szándékosan nem vették őrizetbe a háborús bűnökkel vádolt egykori politikust. Ugyanakkor az ELTE docense szerint jelentős lépés Karadzsics múlt heti letartóztatása, amely egyértelműen javítani fogja Szerbia nyugati megítélését és kapcsolatrendszerét.
– Úgy gondlom, hogy Karadzsics esetében nem kérdéses, hogy a hágai bíróság a legsúlyosabb ítéletet fogja hozni, vagyis életfogytiglani börtönbüntetéssel sújtja majd. Hiszen ne felejtsük el, hogy Karadzsics volt az ideológiai és politikai vezetője annak a közösségnek, amely a boszniai szerb hadsereg végrehajtásával elkövette az etnikai tisztogatásokat – mondta Tálas Péter, aki úgy gondolja, hogy a szerb biztonsági erőknek volt valamilyen információja Karadzsics hollétéről. Azaz sejthették, hogy merrefelé bujkálhat, hol lehet.
– Kétségtelen, hogy politikai akarat kellett ahhoz, hogy ez a keresés eredményre vezessen. Az is tény, hogy akik meghozták ezt a politikai döntést, azok nagyon komoly bátorságról tettek tanúbizonyságot, hiszen ne felejtsük el, hogy a szerb társadalom megosztott. Sokan úgy gondolják, hogy Karadzsics és Mladics nemzeti hősök. Jóllehet a radikálisan gondolkodók aránya jelentősen lecsökkent az elmúlt tizenkét évben – hangsúlyozta a biztonságpolitikai szakértő.
Tálas Péter véleménye szerint Karadzsics után Ratko Mladics sem fog sokáig tovább bujkálni. De természetesen különbséget kell tenni a két körözött személy között, hiszen Mladics katona volt. Vagyis feltételezhetően egykori katonái jobban védik, mint az ideológiai vezér Karadzsicsot. Azaz elfogása is nehezebb lesz, sőt a fegyveres összetűzést sem lehet teljesen kizárni.