Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A Pentagon továbbra sem látja orosz csapatvisszavonás jeleit

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. május 22. 8:25

Az Egyesült Államok egyelőre semmilyen jelét nem látja annak, hogy Oroszország megkezdte volna csapatainak visszavonását az ukrán határ térségéből – közölte (helyi idő szerint) május 20-án, kedden az amerikai védelmi minisztérium szóvivője.

„Putyin elnök azt mondta, parancsot adott arra, hogy (az orosz egységek) térjenek vissza állandó állomáshelyükre, ami szerintünk az ukrán határhoz felsorakoztatott összes erő teljes visszavonását kell jelentse. Ezt azonban egyelőre nem látjuk" – közölte újságírókkal John Kirby ellentengernagy, a Pentagon szóvivője.

„(Az orosz katonák) még mindig tízezrével vannak ott – tette hozzá Kirby. – Nem látunk semmilyen csapatkivonási tevékenységet."

A NATO tisztségviselőinek becslése szerint Moszkva mintegy 40 ezer katonát vezényelt korábban az ukrán határhoz.

A Pentagon szóvivője szerint csak kis létszámú orosz alakulatok mozognak oda és vissza a határ menti előretolt támaszpontok környékén.

Az orosz védelmi minisztérium kedden arról számolt be, hogy a fegyveres erők alakulatai a Rosztovi, Belgorodi és Brjanszki területeken, az előre eltervezett hadgyakorlat befejeztével elindulnak harci járműveik berakodási helyére, ahonnan vasúton folytatják útjukat állandó támaszpontjaikra.

Ha az orosz erők visszavonása ténylegesen megvalósulna, az jelentősen enyhítené azokat a félelmeket, hogy a Kreml készen áll Ukrajna keleti megyéinek megszállására.

Sajtótájékoztatóján John Kirby ellentengernagy azt is bejelentette, hogy az amerikai haditengerészet Vella Gulf cirkálója a héten a Fekete-tenger vizeire érkezik, azoknak az amerikai katonai lépéseknek a részeként, amelyek az európai szövetségesek megnyugtatását és az irántuk vállalt amerikai biztonsági garanciák megerősítését szolgálják.

A március elején kezdődött krími válság óta Washington már a sokadik hadihajóját küldi a Fekete-tengerre, hogy együtt gyakorlatozzanak a térség NATO-tagállamainak haditengerészetével. A Pentagon azonban újra és újra kénytelen kivonni onnan hajóit a Boszporusz-szoroson át, mivel az 1936-os Montreaux-i Egyezmény értelmében a nem part menti államok hajói egy végtében legfeljebb 21 napig maradhatnak a Fekete-tengeren.