Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A védelmi minisztérium vette át Romániában az immunológiai kutatóintézetet

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2017. szeptember 22. 16:50

Romániában a védelmi minisztérium vette át a fertőző betegségek tanulmányozására, és a védőoltások előállítására szakosodott, de folyamatosan finanszírozási gondokkal küzdő Cantacuzino immunológiai és közegészségügyi kutatóintézetet. Az erről szóló sürgősségi rendeletet szeptember 21-ei, csütörtöki ülésén fogadta el a bukaresti kormány.

A jogszabály sürgősségi jellegének indoklásában a kormány a „hibrid hadviselés fenyegetésére" hivatkozik, leszögezve, hogy a mikroorganizmus-kultúrák megfelelő védelme, illetve a járványok megelőzése nemzetbiztonsági ügy. A kormány közleménye szerint az intézkedés a „bioterrorista" támadások és mikrobiológiai vészhelyzetek esetére akarja megteremteni a gyors közbelépés lehetőségét.

A csaknem egy évszázados múltra visszatekintő Cantacuzino Intézet működtetésére szánt összegeket nem számolják bele Románia azon kötelezettségvállalásába, mely szerint ettől az évtől kezdődően a bruttó hazai termék legalább két százalékának megfelelő összeget fordít védelmi kiadásokra.
A kutatóintézet civil és katonai személyzete ezentúl a védelmi minisztérium bértáblájának megfelelő fizetésben részesül.
A Cantacuzino intézetben 2010-ben függesztették el a vakcinák gyártását. Romániában időről-időre felmerül, hogy sokkal olcsóbb lenne az országban előállítani a különböző szezonális ragályos betegségek megelőzésére szolgáló, illetve a kötelező vakcinákat, mint importálni azokat. Legutóbb tavaly decemberben sorolták át ezzel a céllal a Cantacuzino intézetet a tudományos kutatásért és innovációért felelős hatóságtól az egészségügyi minisztérium fennhatósága alá, de csak az influenza elleni vakcinák gyártását sikerült újraindítani.

 

A többi – költséges teszteléseket és akkreditációt igénylő – oltóanyag gyártásának újraindítására az egészségügyi miniszter becslése szerint leghamarabb három év múlva kerülhet sor.