Franciaország nem Afrika csendőre
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2013. december 11. 8:29Franciaország nem „Afrika csendőreként”, hanem „afrikai partnerei kérésére” avatkozik be a Közép-afrikai Köztársaságban – mondta december 10-én, kedden Jean-Marc Ayrault francia miniszterelnök a parlamentben a francia katonai akcióról rendezett vitában.
„Franciaország nem Afrika csendőre. A Francafrika korszak már lezárult. Franciaország az afrikai partnerei kérésére válaszol és néz szembe azzal az abszolút sürgős helyzettel, hogy megakadályozza a mészárlások folytatódását" – fogalmazott a kormányfő. Arra is emlékeztette a képviselőket, hogy „(Francois Hollande) köztársasági elnök nagyon világosan megmondta: a beavatkozás gyors lesz, nem célja, hogy sokáig tartson".
A miniszterelnök elmondta, hogy a francia erők kivonása megkezdődik, „amint azt a helyzet megengedi, az afrikai erők operációs kapacitása növekedésének és a helyszíni helyzet fejlődésének függvényében". Szerinte ez „néhány hónapos ügy".
Arra hívta fel a figyelmet, hogy „Franciaország számára a tétlenség nem volt opció. Ha várunk, azzal a katasztrófát kockáztatjuk. Ha várunk, egy későbbi beavatkozást kockáztatunk, ami sokkal költségesebb és nehezebb" – tette hozzá.
Franciaország az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazásával 1600 katonát küldött a Közép-afrikai Köztársaságba, hogy véget vessenek a korábbi francia gyarmaton uralkodó, hónapok óta húzódó politikai bizonytalanságnak. A beavatkozás ötödik napján két francia katona meghalt milicistákkal folytatott tűzharcban Banguiban. Ez volt a francia hadsereg első vesztesége.
A miniszterelnök arra is emlékeztetett, hogy a katonai beavatkozás célja a közbiztonság helyreállítása a Közép-afrikai Köztársaságban, az összetűzések és a vallási ellenségeskedés elfajulásának megállítása, és annak lehetővé tétele, hogy a humanitárius szervezetek visszatérhessenek az országba, valamint hogy az alapvető állami intézmények működhessenek.
Ayrault célként jelölte meg azt is, hogy az afrikai erők megerősödjenek és biztosítani tudják a biztonsági helyzet ellenőrzését, valamint a milicisták lefegyverzését és a politikai átmenetet.
A kormányfő jelezte, hogy „Franciaország nincs egyedül": az ENSZ Biztonsági Tanácsának valamennyi tagja támogatja a fellépést, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár pénteken személyesen szólított fel a sürgős beavatkozásra.
Ayrault azt is megemlítette, hogy az Európai Unió „pénzügyi lehetőségeivel a kezdetektől támogatja" a francia beavatkozást, „Nagy-Britannia a légi erejét bocsátotta rendelkezésre, Belgium most készíti elő a támogatást, az Egyesült Államok pedig a következő napokban közlekedési kapacitásait adja át az afrikai kontingenseknek, valamint 40 millió dollárt (8,7 milliárd forintot) ígért az afrikai erőknek.