Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Milliárdos fegyvereladást hagyott jóvá a Fehér Ház Tajvan számára

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. december 17. 20:39

Összesen 1,83 milliárd dollár értékben hagyott jóvá a Fehér Ház fegyvereladást Tajvan számára, s erről december 16-án, szerdán értesítette a törvényhozást.

Washington a többi között két fregattot, páncéltörő rakétákat, kétéltű harci járműveket és egyéb felszereléseket ad el Tajpejnek. A kongresszus egy évvel ezelőtt hagyta jóvá a fegyverexportot Tajvannak. Az 1,83 milliárdos csomag évek óta a legnagyobb fegyverüzlet a két ország között.

Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, David McKeeby tudatta, hogy az Egyesült Államok „Egy Kína"-politikája továbbra is változatlan. Peking szakadár tartománynak tekinti Tajvant, s korábban élesen bírálta a szigetországnak szánt amerikai fegyvereladásokat.

Peking bekérette az amerikai ügyvivőt

Pekingben december 17-én, csütörtökön behívatták a külügyminisztériumba az amerikai külképviselet ideiglenes ügyvivőjét, és válaszintézkedéseket jelentettek be tiltakozásul amiatt, hogy a washingtoni Fehér Ház jóváhagyta amerikai fegyverek eladását Tajvannak. Az 1,83 milliárd dolláros fegyverszállításra vonatkozó szerdai amerikai döntés miatt Cseng Cö-kuang kínai külügyminiszter-helyettes országa határozott tiltakozását fejezte ki Kaye Lee-nek. Közölte, hogy „Tajvan Kína elválaszthatatlan része", a fegyvereladás ellentétes a nemzetközi joggal és a nemzetközi kapcsolatok alapvető normáival, ellentétes a három kínai-amerikai közös nyilatkozat elveivel, továbbá súlyosan sérti Kína szuverenitását és biztonsági érdekeit.

„Nemzeti érdekeinek védelme érdekében" Kína úgy döntött, hogy ellenintézkedésként szankciókat vezet be az üzletben érintett vállalatokkal szemben – jelentette be a miniszterhelyettes, de ennek részleteit egyelőre nem hozták nyilvánosságra. Cseng hangsúlyozta, hogy „senki sem ingathatja meg a kínai kormányt és a kínai embereket azon határozott szándékukban, hogy megvédjék nemzeti szuverenitásukat és területi egységüket, és hogy elutasítsák a külföldi beavatkozást".

A Hszinhua hírügynökség beszámolója szerint Peking arra figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy tartsa magát a két ország közötti megállapodásokhoz, és vonja vissza a fegyvereladás tervét, valamint számolja fel katonai kapcsolatait Tajvannal, annak érdekében, hogy megelőzze a kétoldalú kapcsolatokat érő további károkat.