Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Montenegró meghívást kapott a NATO-csatlakozásra

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. december 2. 18:49

Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) december 2-án, szerdán hivatalosan meghívta Montenegrót, hogy csatlakozzon hozzá 29. teljes jogú tagországként. A döntés a tagállamok külügyminisztereinek brüsszeli ülésén született meg.  „Gratulálunk Montenegrónak” – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a találkozó kezdetén a szövetség brüsszeli székházában. „Ez egy csodálatos szövetség kezdete” – tette hozzá.

1596004896

Fotó: nato.int

Stoltenberg elmondta, hogy az egyhangúlag meghozott, „történelmi jelentőségű" döntéssel kezdetüket vehetik a csatlakozási tárgyalások az egykori jugoszláv tagköztársaság belépéséről. Hozzátette egyúttal, hogy meghívták a NATO miniszteri szintű tanácsülésén való részvételre Montenegró védelmi és külügyminiszterét.
„Ez csak az út kezdete. Montenegrónak folytatnia kell az intenzív reformokat, például a korrupció elleni harc terén, továbbá meg kell erősítenie a NATO-csatlakozás folyamatának társadalmi támogatottságát" – fogalmazott a főtitkár.

Igor Luksic montenegrói külügyminiszter üdvözölte a döntést. „Nagy nap ez az országom számára, amely kiérdemelte ezt" – mondta. Luksic egyben minden NATO-tagországot meghívott az ország függetlenségének jövő májusban tartandó, tizedik évfordulós ünnepségeire.

A hidegháború vége óta a NATO Egyesült Államok vezette katonai tömbje Oroszország tiltakozása ellenére 12 új taggal bővült, elsősorban a közép- és kelet-európai volt szocialista országok csatlakozásával. A szövetséghez legutóbb, 2009-ben Horvátország és Albánia csatlakozott.

Oroszország számos alkalommal tiltakozott a mintegy 600 ezer lakosú délszláv állam NATO-felvétele ellen, amelyet Szergej Lavrov külügyminiszter kifejezetten provokációnak nevezett. „Ez a fajta kezdeményezés a konfrontáció veszélyét hordozza magában. Akadályozza a béke és a stabilitás fenntartását a Balkánon és Európában általában, s jellegénél fogva tovább bonyolítja Oroszország és a NATO már amúgy is bonyolult viszonyát" – fogalmazott a múlt héten Maria Zaharova orosz külügyi szóvivő. Egyúttal figyelmeztette a podgoricai kormányt a montenegrói csatlakozás „lehetséges következményeire". Andrej Kelin, az orosz külügyi tárca egyik illetékese azt is megkérdőjelezte, hogy a mindössze 2000 katonával rendelkező Montenegró milyen plusz biztonságot adhat a NATO-nak.

Montenegró még 2003-ban, a Szerbiával közös jugoszláv konföderáció tagjaként csatlakozott a NATO békepartnerségi programjához. Függetlenségének 2006-os kikiáltását követően megerősítette részvételét a programban, majd 2009-ben úgynevezett cselekvési tervet kapott Brüsszeltől a NATO-csatlakozási feltételek teljesítésének segítésére.

Oroszország leállítja a Montenegróval folytatott együttműködési programokat, köztük a katonaiakat is, minthogy a balkáni ország csatlakozik a NATO-hoz – közölte szerdán Viktor Ozerov, az orosz parlament felsőháza, a Szövetségi Tanács védelmi és biztonsági bizottságának az elnöke.
Konsztantyin Koszacsov, a felsőház külügyi bizottságának elnöke pedig azt mondta, hogy Európa kollektív biztonsága szempontjából visszalépést jelent Montenegró csatlakozása a NATO-hoz. Hozzátette, hogy a belépésről magában Montenegróban sincs konszenzus, a döntést „ráerőszakolta" a lakosságra a podgoricai hatalom.

Közben Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben bejelentette: a NATO úgy döntött, hogy újra összehívja a NATO–orosz tanácsot.

Orosz válaszlépéseket von maga után Montenegró meghívása a NATO-ba – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő Moszkvában, de konkrét intézkedésekről nem tett említést.
Peszkov felhívta a figyelmet arra, hogy Moszkvában a hatalom legkülönfélébb szintjein mindig is azt mondták, hogy a biztonsági érdekekről való gondoskodás és az érdekegyensúly fenntartása miatt nem hagyható válaszlépések nélkül a NATO folytatódó bővítése, katonai struktúrájának keleti irányú terjeszkedése.

Szijjártó Péter: Montenegró megérdemelten kapott meghívást a NATO-ba

Történelmi jelentőségű Montenegró NATO-meghívása és a csatlakozási tárgyalások megindítása, amelyhez Magyarország sokban járult hozzá podgoricai NATO-összekötő követsége révén – nyilatkozott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a NATO kétnapos brüsszeli külügyminiszteri értekezletének második napján, szerdán.

Montenegró megérdemelten kapta a NATO-meghívást, amely összhangban van a NATO és Magyarország érdekeivel. A meghívással a szövetség elismeri Montenegró elmúlt években nyújtott teljesítményét, hiszen a közös NATO-akciókban nagy szerepet vállalt – hangsúlyozta a miniszter.

1596004896

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tárgyal Igor Luksic montenegrói külügyminiszterrel Brüsszelben 2015. december 2-án. Fotó: KKM/ MTI