Rasmussen: Moszkva helyre akarja állítani az orosz befolyási övezetet a volt szovjet térségben
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2014. április 3. 20:18Moszkva arra törekszik, hogy helyreállítsa az orosz befolyási övezetet a volt szovjet térségben – vélekedett Anders Fogh Rasmussen április 2-án, szerdán Brüsszelben, a NATO-országok külügyminisztereinek kétnapos tanácskozását záró sajtótájékoztatóján.
Rasmussen megerősítette a NATO-erők főparancsnokának azon kijelentését is, miszerint nem tapasztalható, hogy az orosz erőket számottevő mértékben csökkentenék, visszavonnák.
„Azt is tudjuk, hogy ezek az orosz fegyveres erők nagyon magas készültségi fokon vannak" – tette hozzá.
„Ha Oroszország további ukrajnai beavatkozást hajtana végre, azt nem haboznék történelmi hibának nevezni" – fogalmazott Rasmussen. Az ugyanis – folytatta – Oroszország további nemzetközi elszigetelődéséhez vezetne, messzemenő hatással járna Oroszország és a nyugati világ viszonyára nézve. Ebben az esetben szerinte az oroszok – téves számításuk nyomán – óriási stratégiai következményekkel lennének kénytelenek szembenézni.
A NATO-főtitkár világossá tette, hogy nem katonai lehetőségeket mérlegelnek, mert hisznek abban, hogy a helyes irányt a politikai, diplomáciai megoldás keresése jelenti.
Rasmussen arra is felhívta a figyelmet, hogy orosz részről elhangzottak olyan nyilatkozatok, miszerint Moszkva az alkotmány megváltoztatását várná el Ukrajnától. Az alkotmányos kérdéseket azonban minden országnak saját magának, külső beavatkozás nélkül kell eldöntenie – szögezte le.
Anders Fogh Rasmussen egyes orosz megnyilvánulásokat úgy értelmez, hogy Moszkva – Ukrajna megfélemlítése, Ukrajna belső ügyeinek befolyásolási kísérlete mellett – „helyre akarja állítani az orosz befolyási övezetet a volt szovjet térségben".
„Lehetnek mellékes motivációk is, de azt hiszem, itt erről van szó" – mondta a főtitkár.
A NATO-országok külügyminiszterei – köztük Magyarország képviseletében Martonyi János – keddi ülésnapjukon az ukrán külügyminiszterrel együtt áttekintették Ukrajna támogatásának lehetőségeit. Az Oroszországhoz való viszonyt illetően a maguk részéről úgy döntöttek, hogy felfüggesztik a gyakorlati együttműködési programokat mind polgári, mind katonai területen, ugyanakkor nyitva hagyják a politikai konzultációs csatornákat.
A szerdai ülésnapon a grúz külügyminiszterrel együtt megvitatták a NATO és Grúzia kapcsolatait, kiemelten fontos partnernek minősítve Grúziát. Áttekintették az afganisztáni helyzetet is, és megállapították: arra van szükség, hogy az afgánok jelentős többsége fogadja el az elnökválasztás kimenetelét. A választás első fordulóját szombaton tartják.