Románia továbbra sem ismeri el Koszovót
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2013. június 13. 9:35Változatlan a Koszovó függetlenségével kapcsolatos román álláspont – jelentette ki június 12-én Traian Basescu román államfő.
Románia első embere szerdán, mielőtt elutazott volna a közép-európai államok elnökeinek pozsonyi találkozójára, újságírók előtt elmondta: addig, amíg Belgrád és Pristina között egyezség van arról, hogy Koszovó részt vehet állami jelképek nélkül nemzetközi találkozókon, Románia nem fog tiltakozni ez ellen. Emlékeztetett arra, hogy Románia eddig is ezt az álláspontot képviselte, és nyomatékosította, hogy Koszovóval kapcsolatban ennél többet nem fogad el.
Közölte, hogy a 2013-2014-es időszakban Románia tölti be a Délkelet-európai Együttműködési Folyamat (SEECP) elnökségét, és a pozsonyi találkozón ismertetni fogja Románia prioritásait. Kifejtette, hogy a találkozón annak tükrében számol be Románia céljairól, hogy néhány héttel ezelőtt Ohridban elmaradt a délkelet-európai országok csúcstalálkozója, miután a macedón elnök a Koszovó részvétele körüli nézeteltérésekre hivatkozva lemondta az értekezletet.
Basescu nyomatékosította, hogy ez nem Románia miatt történt, hiszen Bukarest nem változtatta meg álláspontját, így továbbra is elfogadja, hogy Koszovó állami jelképek nélkül vegyen részt térségbeli nemzetközi találkozókon, amíg erről Belgrád és Pristina között egyezség létezik.
Románia másik négy EU-tagállammal (Spanyolország, Ciprus, Szlovákia, Görögország) együtt nem ismeri el a Szerbiából kivált, albán többségű tartomány függetlenségét.
Június elején Bukarestben konzultáció kezdődött a kormány, a parlament és az elnöki hivatal között a Koszovó függetlenségével kapcsolatos román álláspontról. Victor Ponta miniszterelnök akkor kijelentette, hogy Koszovó függetlenségének kérdésében Romániának az európai és a transzatlanti partnereivel kell összehangolnia álláspontját. Hozzátette, hogy ő egy gyorsabb elismerési folyamatot szorgalmaz, de Basescu óvatosabb álláspontot képvisel.
A román alkotmány az államfőnek fontos szerepet biztosít a külpolitika alakításában.