Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Stropnicky: Csehország mintegy száz katonát küldhet a NATO keleti-európai egységeibe

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2016. február 22. 19:14

Martin Stropnicky cseh védelmi miniszter nem zárja ki, hogy Csehország még az idén mintegy száz katonát küld a NATO újonnan alakuló kelet-európai egységeibe.

„Amennyiben a dandár kialakítása a terv szerint fog alakulni, és nekem meggyőződésem, hogy igen, akkor az idei második félévben ez nagyon valószínű" – jelentette ki Stropnicky a közszolgálati cseh televízió február 21-i, vasárnapi vitaműsorában.
A miniszter kifejtette: a NATO gyorsreagálású erőként egy dandárnyi katonát, mintegy 5000 embert, kíván a közeljövőben elhelyezni a szervezet keleti szárnyán és hat új parancsnoki stábot létesíteni Litvániában, Lettországban, Észtországban, Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában. A kérdést a négy visegrádi ország védelmi miniszterei is megvitatták, és most a terv megvalósításának a részletein dolgoznak.

Petr Pavel, a NATO Katonai Bizottságának elnöke a cseh televízióban leszögezte: a NATO jelenlétének a szervezet keleti határain való megerősítése reagálás Oroszország Ukrajna-politikájára, és célja a NATO-tagállamok egységének demonstrációja. Stropnicky is úgy fogalmazott, hogy a NATO új egységei nem fogják semmiképpen sem veszélyeztetni Oroszország biztonságát, mert a konfliktus egyik félnek sem érdeke. A NATO keleti szárnya megerősítésének terveit véglegesen a szervezet júliusra tervezett varsói csúcstalálkozóján véglegesítik – jegyezte meg.

Martin Stropnicky már február 10-én Brüsszelben közölte, hogy a visegrádi négyek komolyan mérlegelik egy közös katonai egység kiküldését a Baltikumba, és az a helyi országok katonáival együtt gyakorlatozhatna.
„Egy századról beszélünk, amelynek tagjai bizonyos időközökben kicserélődnének" – idézte Stropnicky kijelentését a cseh közszolgálati hírtelevízió.

A miniszter részleteket a V4-ek – Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia – elképzeléséről nem közölt. Ugyanakkor emlékeztetett: a három balti ország – Észtország, Lettország, Litvánia – a NATO és Oroszország közötti feszült viszony miatt már hosszabb ideje követeli, hogy a NATO állomásoztasson katonai egységeket területükön.