Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tízezrek menekültek el Szíriából a harcok miatt

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2017. március 6. 19:21

Mintegy 66 ezren menekültek el a Szíria északi részén található Aleppó tartományban nemrég kiújult harcok elől – jelentette az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló hivatala (OCHA).

A beszámoló szerint 40 ezren hagyták hátra el-Báb és a szomszédos Tádif városát, míg további 26 ezren menekültek el az el-Báb keleti szomszédságában lévő településekről. El-Báb az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet egyik fontos észak-szíriai fellegvára volt, amelyet február 23-án – heteken át tartó harcot követően – foglaltak el a török erők és a velük szövetséges szíriai felkelők.

Mindeközben az orosz légierő támogatását élvező szíriai kormányerők is január óta próbálják megtisztítani a dzsihadistáktól Aleppó tartomány délkeleti részét.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) március 5-én, vasárnap beszámolt arról, hogy a kormányerők és a velük szövetséges milíciák legalább nyolc tagja meghalt egy gépkocsiba rejtett pokolgép felrobbanása következtében az Aleppó tartománybeli asz-Szamíja település környékén. A merénylet mögött az Iszlám Államot sejtik.

A londoni székhelyű emigráns szervezet vasárnap arról is tájékoztatott, hogy legalább hat civil, köztük egy öttagú család, meghalt és további 21 megsebesült Idlíb tartományban, a felkelők ellenőrzése alatt álló Kafr Nabl településen és környékén végrehajtott légicsapásokban. A térségben mentési munkálatokat végző fehérsisakosok szerint a Bassár el-Aszad vezette rezsim számlájára írhatók a légicsapások.

December 30. óta Szíria egész területén tűzszünet van érvényben, ám az nem vonatkozik az Iszlám Államra és az al-Kaida terrorszervezet korábbi szíriai ágára sem. Az AFP francia hírügynökség vasárnap eközben arról tájékoztatott: Észak-Szíriában a fő ivóvízforrást jelentő Eufrátesz folyó közelében élő gazdák attól tartanak, hogy a dzsihadisták beváltják fenyegetésüket, és a Rakkától 40 kilométerre lévő tabkai duzzasztógát felrobbantásával elárasztják falvaikat.

Az egyik helyi paraszt, Abu Husszein a veszélyt érzékeltetve az AFP-nek elmondta, hogy akár több száz falu és szántóföld is víz alá kerülhet. A szóban forgó duzzasztógát és az azonos nevű település Rakkához hasonlóan jelenleg az Iszlám Állam kezén van, miközben a területet már öt kilométerre megközelítette a Rakka felszabadításáért küzdő, s az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció támogatását élvező Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű kurd-arab fegyveres ernyőszervezet.