Lóháton tisztelegve a honvédség múltja előtt
Szöveg: Bányász Eszter | Fotó: Szováthy Kinga |  2023. április 1. 13:22Hat nap alatt, lóháton teljesítik a Magyar Honvédség 175 kilométeres kihívását az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály huszárjai. A négy fős huszárjárőr március 31-én, az MH Ludovika Zászlóalj ócsai kiképzőbázisáról indult, a távlovaglás utolsó állomása az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár hódmezővásárhelyi laktanyája lesz. A kihívás teljesítésének záró mozzanatára Mészáros Lázár egykori hadügyminiszter bajai szobrának koszorúzásával, április 6-án kerül sor.
„Történelmi a pillanat” – kezdte köszöntőjét Dallos Gyula, a Kincsem Nemzeti Lovas Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos, hozzátéve: megtisztelő és egyben nagy kihívás is a huszárok előtt álló feladat. „Önöknek a táv lelovaglásában, a helységeken való átlovaglásban azt a huszárképet kell megmutatni, amivel huszárelődeik előtt tisztelegnek és a polgárság szemében az elismertséget, a szimpátiát növelik. Figyeljenek arra, hogy ezt a lovat és embert megpróbáló feladatot ennek fényében teljesítsék” – hangsúlyozta a vállalás jelentőségét a miniszteri biztos.
„Parancsnokként külön öröm nekem,hogy a gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály katonái ezt a kihívást bátran fölvállalták és végrehajtják” – mondta Mudra József ezredes, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár parancsnoka, kiemelve, hogy a kihívás teljesítésével mind az alakulat személyi állománya, mind pedig a honvédség többi katonai szervezete számára példát tudnak mutatni azzal, ahogyan az út során összefognak és egy emberként gondolkodnak.
„A lovas életben soha nem lehet tudni, hogy egy út során mikor milyen veszélyhelyzet állhat elő” – hangsúlyozta Ádám Barnabás ezredes, a gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály parancsnoka a teljesítést övező nehézségekről szólva. Mint fogalmazott, a 21. században teljesen más kihívásokkal kell szembenézniük a huszároknak, mint a 19. században, legyenek azok vasútvonalak vagy a forgalomirányítás kérdése, ezekre azonban a lovaglást megelőző egy-két hétben igyekeztek minél messzemenőbben felkészülni.
„Abban a szerencsétlen helyzetben vagyok, hogy lóháton nem tudom teljesíteni a távot, hiszen a menetet vezetem. Egy tábori kihelyezési hét keretén belül teljesítjük ezt a feladatot, így külön napirend van kialakítva a lovasok és a biztosító állomány részére, ennek egészét felügyelem én. Lóhátról könnyű vezetni, hiszen messzebbre ellát az ember, viszont a logisztika koordinációja helyszíni jelenlétet igényel” – tette hozzá az ezredes.
A huszárjárőr vezetésért Bóta András őrmester felel, ami elsősorban tájékozódási és felderítési feladatokkal jár együtt.
A március 31. és április 5. közötti távlovaglásba a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség állományából bárki becsatlakozhat, ahogy azt az MH 1. Területvédelmi Ezred három lovasa és egy, a kísérő járművet vezető katonája is tette a menet első napján.
Galéria