Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Medvegyev elrendelte a harcok beszüntetését

Szöveg: MTI/fn.hu/honvedelem.hu |  2008. augusztus 12. 9:20

Bár kedden délelőtt még véres harcok dúltak a grúz és az orosz csapatok között, néhány órával később Dmitrij Medvegyev orosz elnök bejelentette: parancsot adott „a Grúziát békére kényszerítő hadművelet” befejezésére, mivel az elérte célját. Az elmúlt órák eseményeinek összefoglalója.

Kedden délelőtt Dmitrij Medvegyek orosz elnök parancsot adott a Grúziát békére kényszerítő hadművelet befejezésére, mivel az elérte célját – jelentették a hírügynökségek.
Az orosz államfő – s egyben a hadsereg főparancsnoka – arra is utasítást adott, hogy ha kialakulnának az erőszak fészkei a konfliktusövezetben, az orosz katonák semmisítsék meg az ellenállást tanúsítókat. Az orosz elnök azt mondta: az “agresszort" megbüntették, érzékeny veszteségeket szenvedett, fegyveres erői szétestek.

Ezzel egyidejűleg Anatolij Nogovicin, a vezérkari főnök helyettese bejelentette: az orosz csapatok parancsot kaptak arra, hogy ne menjenek tovább, de amennyiben a grúz fél megsértené a fegyverszünetet, az orosz katonák ezt megfelelő válaszban fogják részesíteni.

Az orosz államfő ötnapi fegyveres összecsapások után hozta meg intézkedését, mindössze néhány órával azelőtt, hogy találkozott volna a Moszkvába közvetítő békemisszióval érkezett Nicolas Sarkozy francia elnökkel.

Medvegyev bejelentését az Anatolij Szergyukov védelmi miniszterrel és Nyikolaj Makarov vezérkari főnökkel tartott keddi megbeszélésén tette, miután meghallgatta a miniszter jelentését a dél-oszétiai helyzetről. Az orosz elnök azt mondta: az “agresszort" megbüntették, érzékeny veszteségeket szenvedett, fegyveres erői szétestek.

Szergej Lavrov eközben kedden megerősítette: az orosz állampolgárok ellen “bűnöket" elkövető Mihail Szaakasvili grúz elnök nem lehet partner a majdani béketárgyalásokon, és legjobb lenne, ha távozna. Az orosz külügyminiszter erről kedden Moszkvában beszélt az Alexander Stubb finn külügyminiszterrel tartott megbeszélése után.

Lavrov biztosította finn kollégáját: az orosz katonák Dél-Oszétiában kizárólag a béke helyreállításán, a helyzet normalizálásán, az agresszió megismétlődésének megakadályozásán fáradoznak.

 

Hétfőn még harcoltak

Az orosz erők már a grúz terület “nagyobb részét" tartják megszállva – jelentette ki hétfőn Mihail Szaakasvili grúz államfő. A televízió által közvetített beszédében az elnök sürgette a Nyugatot, hogy hathatósabban segítsen szembeszállni Oroszországgal a szeparatista Dél-Oszétia miatti konfliktusban. “

Eddig erkölcsi támogatást és humanitárius segítséget kaptunk. Ez persze fontos, de ennél többre van szükségünk ahhoz, hogy megállíthassuk a barbár agressziót" – mondta Szaakasvili.
Szaakasvili felszólította a főváros lakóit, hogy őrizzék meg nyugalmukat, és biztosította őket, hogy “holnapig semmi veszély nem fenyegeti Tbiliszit", pánikra semmi ok.

Az orosz védelmi minisztérium egy képviselője azt hangoztatta hétfő este, hogy az orosz erőknek “sohasem állt szándékukban Tbiliszi felé vonulni". Az Interfax orosz hírügynökségnek név nélkül nyilatkozó tisztviselő hozzátette, hogy “láthatóan pánik uralkodik a grúz vezetés legfelső szintjén".

Az orosz védelmi minisztérium eközben bejelentette, hogy az orosz erők kivonultak Szenaki városából, ahová a nap folyamán hatoltak be.


Grúz területre léptek

A grúz védelmi minisztérium szóvivőjének közleménye e szerint orosz páncélozott járművek elfoglalták a városban lévő grúz katonai bázist. Az orosz védelmi minisztérium megerősítette, hogy orosz haderők grúz területre léptek Szenaki közelében, és a hadművelet a célja, hogy megakadályozzák az újabb grúz támadások előkészületeit Dél-Oszétia ellen. (A város azon a biztonsági sávon kívül fekszik, amely a szakadár Abházia és Grúzia többi része közti de facto határ mentén húzódik.)

“Az orosz békefenntartó csapatok és az alájuk rendelt katonai egységek lépéseket tesznek annak érdekében, hogy megakadályozzák a grúz tüzérség Dél-Oszétia és orosz katonák elleni támadásait" – mondta a moszkvai védelmi minisztérium egy képviselője A hadművelet célja az is, hogy meggátolják a Tbiliszi által mozgósított tartalékosok összevonását – tette hozzá. Az orosz közlés szerint a grúz tüzérség hétfőn délután is ágyúzta a déloszét területeket.

Az orosz erők hétfőn helyi idő szerint kora este elfoglalták Gorit, a Dél-Oszétiához legközelebb eső grúz nagyvárost – közölte egy grúz illetékes.


Kettészelték az országot

Az orosz csapatok gyakorlatilag kettészelték Grúziát azzal, hogy elfoglaltak egy stratégiailag fontos várost, amely az ország egyetlen jelentős autópályája – a kelet-nyugati – mentén fekszik – jelentette be hétfő este Mihail Szaakasvili grúz elnök.
Az államfő a nemzetbiztonsági tanács ülésén közölte ezt, egy órával azt követően, hogy tisztviselők azt állították: az orosz egységek elfoglalták a grúz fővárostól, Tbiliszitől 100 kilométerre nyugatra fekvő Gori városát.

Az Interfax hírügynökség idézett egy orosz védelmi tisztviselőt, aki cáfolta ezt az értesülést.
Független forrásként az ENSZ katonai megfigyelői megerősítették hétfőn este, hogy az orosz hadsereg egyes alakulatai a szakadár területről benyomultak Grúzia belsejébe.

Az ENSZ-főtitkár békefenntartásért felelős helyettese, Edmond Mulet közölte, hogy az Abháziában tartózkodó kéksisakosok visszaigazolták, hogy orosz erők léptek Grúzia belső területére. Ezek nem békefenntartók, hanem orosz katonák – mondta.


Zsoldosok is harcolnak?

Az orosz katonai titkosszolgálatok információi szerint amerikai katonai szakértők irányítása alatt mintegy 3000 zsoldos is harcol a grúz hadsereg oldalán az orosz békefenntartók és katonai egységek ellen. Ezt a szolgálatok egy magas rangú képviselője mondta el hétfőn az orosz RIA Novosztyi hírügynökségnek, s leszögezte: ezzel az Egyesült Államok is felelősséget visel a dél-oszétiai vérontásért.

Vlagyimír Putyin eközben bírálta az Egyesült Államokat, amiért amerikai katonai gépekkel Irakból jelentős grúz kontingenst szállított gyakorlatilag a dél-oszétiai konfliktus térségébe. Az orosz miniszterelnök a minisztertanács elnökségének hétfői ülésén cinikusnak nevezte a Grúziát támogatni igyekvő nyugati politikusok magatartását.

Sajnálkozását fejezte ki az amerikai lépés miatt, s kijelentette: “Ez nem változtat semmin, de nem hozza közelebb a helyzet rendezését" – mondta.
Hozzátette, hogy nem a cinizmuson csodálkozik, de meglepi a cinizmus mértéke, s a képesség, hogy a feketét fehérnek, az agresszort áldozatnak tüntessék fel, s a történtekért a felelősséget a tényleges áldozatokra hárítsák.

“Súlyos bakit követett el az Egyesült Államok, amikor kijelentette, hogy a Kaukázus, amely több ezer kilométernyire van az amerikai kontinenstől, az érdekszférájába tartozik" – írta a Mihail Gorbacsov a The Washington Post internetes változatának fórum rovatában. “Oroszország nem területileg kíván terjeszkedni, de legitim érdekei vannak ebben a térségben" – tette hozzá a Nobel-békedíjas orosz politikus.
Gorbacsov úgy látja, hogy a nyugati hatalmak az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) ülésén “távolról sem kiegyensúlyozott" álláspontot képviseltek, és ennek eredménye az, hogy a BT nem tudott hatékonyan reagálni már a konfliktus kezdetén.

Nem lesz tűzszünet

Elhárította az Európai Uniónak a Grúziával kötendő, Dél-Oszétiára vonatkozó tűzszüneti javaslatait Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes hétfőn a CNN amerikai hírtelevízióban.
A politikus a műsorban úgy vélekedett, hogy Tbiliszinek közvetlenül kellene tárgyalnia a konfliktusban érintett régiókkal.
Hangoztatta, hogy a Grúzia elleni orosz támadás válasz volt a nyugati irányzatú grúz kormány etnikai tisztogatására, valamint arra, hogy az ENSZ képtelen volt cselekedni.

Állítása szerint a grúzok most próbálták meg harmadszor kiűzni a helyi lakosokat, s kétezer embert öltek meg Dél-Oszétiában.
Orosz tisztviselők azt mondták, hogy a halálos áldozatok többsége orosz útlevéllel rendelkező oszét volt.
Szergej Ivanov a CNN adásában kijelentette:"Dél-Oszétia kis létszámú lakossága elleni etnikai tisztogatással vádolom a grúz vezetőket".

Az ENSZ-hez intézett kérések nem jártak eredménnyel. “Addig kellett sürgősen az emberek segítségére sietni, amíg életben voltak. Nem volt más választás" – tette hozzá.
Oroszország mindent megvétózhat
A BT-ben francia és amerikai illetékesek brit támogatással Oroszország katonai akcióját elítélő, tűzszünetre felszólító határozatot terveznek, amelyet legkésőbb kedden reggel a tanács összes tagjának eljuttatnak megfontolásra. Elfogadására csak akkor lenne esély, ha a vétójoggal bíró Oroszország nem utasítaná el.

Katonák és civilek is áldozatul estek

Mihail Szaakasvili grúz elnök a nemzethez intézet tévébeszédében azzal vádolta Oroszországot, hogy minden grúz területet el akar foglalni. “E provokáció célja Dél-Oszétia, Abházia, s végül egész Grúzia elfoglalása" – mondta az államfő.
Szaakasvili azt állította, hogy 80-90 orosz katonai repülőgépet lőttek le s “orosz katonák százait" ölték meg az eddigi harcokban. Az orosz erők parancsnoksága 18 orosz halottról, 52 sebesültről és négy lelőtt orosz gépről beszélt. Anatolij Nogovicin tábornok, az orosz fegyveres erők helyettes vezérkari főnöke szerint ezenkívül 14 katonájuk eltűnt. A magas rangú tiszt elmondta még, hogy Dél-Oszétiában a harci cselekmények folytán mintegy 2000 ember életét vesztette, s mintegy 34 ezren várnak evakuálásra vagy más segítségre.
A grúz elnök szerint a konfliktus grúziai áldozatainak 90 százaléka a polgári lakosság soraiból került ki. Orosz tisztviselők azt mondták, hogy a halálos áldozatok többsége orosz útlevéllel rendelkező oszét volt.

“Emberveszteségünk zöme, áldozataink 90 százaléka civil" – mondta Mihail Szaakasvili hétfőn egy körkapcsolásos sajtóbeszélgetésen. Az elnök bejelentette: támogatja az európai közvetítő által javasolt tervet, hogy Dél-Oszétiában a felek térjenek vissza a konfliktus előtti állásokba, legyen közös békefenntartó erő és EBESZ-ellenőrzés. Az államfő Bernard Kouchner francia külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után Tbilisziben közölte, hogy aláírta azt a tervet, amely a konfliktus előtti helyzet visszaállítását célozza.