Negyven éve nem volt ilyen
Négyesfogathajtó Világbajnokságot rendeznek Szilvásváradon
Szöveg: honvedelem.hu/ MTI | Fotó: Kormány Gábor |  2024. szeptember 5. 9:51Magyarország ad otthont a Négyesfogathajtó Világbajnokságnak, amelyen 14 ország 43 versenyzője, 250 ló 50 fogattal vesz részt. Sokak szerint a négyesfogatok versenye olyan, mint egy jól kivitelezett katonai manőver: pontos tervezést, kiváló összpontosítást és tökéletes összhangot igényel – olvasható az eseményt megnyitó honvédelmi miniszter közösségi oldalán.
Az ünnepélyes megnyitó a Magyar Honvédség Budapest Helyőrségi Zenekarának fellépésével kezdődött, majd ezt követően nagy tapsvihar közepette két négyesfogaton érkeztek a Lipicai Lovasközpontba az 1984-es vb magyar indulói, akik közül az aranyérmes Juhász László előfutóként – azaz versenyen kívül – ezúttal is résztvevője lesz a világbajnokságnak. A korábbi hősök után a jelen versenyzői, 14 ország 43 hajtója – köztük kilenc magyar – sétált a küzdőtérre.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter köszöntőjében emlékeztetett rá, hogy a magyarok az elmúlt években bebizonyították, nagy tapasztalatuk van nemzetközi sportesemények sikeres megrendezésében, példaként a vizes világbajnokságokat és a tavalyi atlétikai világbajnokságot említette.
„Ez az esemény megmutatja a magyar emberek és a kormány elkötelezettségét a fogatsport iránt. Magyarországnak nagy az öröksége fogathajtásban” – jelentette ki angolul Szalay-Bobrovniczky Kristóf, aki szerint Magyarország hat arany-, hét ezüst- és hat bronzéremmel „nagyon sikeres olimpián” van túl, egyúttal hozzátette, büszkék lehetünk a Párizsban szerepelt 180 versenyzőre, köztük a lovastusázó Kaizinger Balázsra, aki 1996 óta az első magyar lovas volt az ötkarikás játékokon.
A honvédelmi miniszter magyarul folytatva arról beszélt, hogy Szilvásváradon az Állami Ménesgazdaság és a Lipicai Lovasközpont 2018 óta a növekedés útjára lépett, így a világ lovassportjának egyik elismert központjává vált, ennek köszönhetően rendezhet negyven év után újra négyesfogathajtó-világbajnokságot.
„Pettkó-Szandtner Tibor mosolyogva tekint le fentről utódjaira, akik igyekeznek méltóak lenni hozzá és generációjához” – utalt a tábornokra, aki 1931-ben A magyar kocsizás címmel írt könyvet, majd később a Földművelésügyi Minisztériumban az egész ország lótenyésztéséért volt felelős.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf azzal zárta beszédét, hogy lovasemberként tudja, „semmihez sem hasonlítható a ló és az ember közötti kapcsolat”.
„Négy évtizeddel a felülmúlhatatlan hetedik négyesfogathajtó-világbajnokság után a patanyomok ismét Szilvásváradra vezettek. Fülöp herceg, a Nemzetközi Lovasszövetség korábbi nagytiszteletű elnöke, aki 1984-ben a brit csapat tagjaként itt, Szilvásváradon bronzérmet nyert, a következőket írta az emlékkönyvbe: a világ fogathajtásában Magyarország mindig úttörő szerepet vállalt. Mi ezzel a küldetéstudattal és felelőséggel készültünk, és kijelenthetem, hogy a megfeszített munkának köszönhetően minden rendelkezésre áll, hogy a verseny elkezdődjön” - jelentette be Lázár Vilmos, a Magyar Lovassport Szövetség elnöke.
Végezetül Joaquin Medina Garcia, a nemzetközi szövetség fogathajtó bizottságának spanyol elnöke köszöntötte a résztvevőket, akiknek emlékezetes és sportszerű küzdelmet kívánt.
A megnyitó zárásaként a gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály nyolc ló és lovas párosa, majd a Nemzeti Lovas Díszegység 17 lóval tartott bemutatót. Ezt követően lovastorna és díjlovagló produkciót láthatott a publikum, amely záró jelenetként egyestől hatosig hat szilvásváradi fogatot csodálhatott meg.
A versenyek csütörtökön és pénteken 10 órától a díjhajtással rajtolnak, szombaton lesz a leglátványosabb és ingyenesen megtekinthető maratonhajtás, majd vasárnap ugyancsak 10 órától az akadályhajtással zárul a szilvásváradi vb.
Galéria