Régi bajtársak találkoztak
Szöveg: Demeter Ferenc | 2010. november 17. 5:32A katonai repülőtér rendszerbe állásának 60. évfordulóját ünnepelték a hétvégén Taszáron, melyre több mint ötszáz, a vadászrepülő-ezrednél szolgált katona és polgári alkalmazott jött el. A rendezvényen visszaemlékeztek a megszűnt MH 31. Kapos Harcászati Repülőezred életének legemlékezetesebb pillanataira.
A 60. jubileumi ünnepségre az ország minden részéből érkeztek egykori munkatársak. A rendezvény egyben a megszűnt vadászrepülő ezred alakulat-napja is volt. Mivel a régen látott barátoknak és munkatársaknak nagyon sok mondanivalója volt egymáshoz, ezért a főszervezők csak hosszas invitálás után tudták „rábeszélni" a résztvevőket a helyek elfoglalására.
Az összegyűltek között a környék polgármesterei mellett megjelent Farkas
Bertalan nyugállományú dandártábornok, az első magyar űrhajós is.
A megjelenteket Karancz János nyugállományú alezredes köszöntötte. Ismertette a jubileumi nap programját, majd felkérte Pintér Zoltán vezérőrnagyot, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (MH ÖHP)
A köszöntőt követően a település polgármestere, Pataki Sándor emlékezett a katonai múltra. Mint elmondta, Taszár nagy traumát élt át akkor, amikor döntés született a repülőtér bezárásáról, hiszen egy nyüzsgő, sok ember mindennapjait érintő hely szűnt meg, ahol ezt követően szinte megállt az élet. A továbbiakban elmondta: az önkormányzatnál tudták, hogy ezt az állapotot valahogy kezelniük kell. Megindult a „küzdelem" a helyzet megmentésére, és napjainkra elérték, hogy a honvédségi ingatlan száz százaléka önkormányzati tulajdonba került.
„Az első pillanattól kezdve igyekeztünk a megszerzett vagyonnal jól gazdálkodni, megtartani az ingatlanok értékét és fenntartani azokat a hagyományokat, amit a katonák
Karancz János nyugállományú alezredes ünnepi beszédében először a repülőtér építésének időszakával foglalkozott, majd ezt követően felelevenítette a repülőtér történetének legfontosabb állomásait, a kezdeti JAK-9 és 11 fejlesztésektől a MiG-21-ig, valamint az amerikai IFOR jelenlétig.
Külön hangsúlyozta: a repülő ezred 1950-es magalakulása óta nagyon fontos szerepet játszott az ország déli és nyugati határainak védelmében. Különösen jelentős volt ez a szerepvállalás a kilencvenes évek délszláv háborúinak idején. Kiemelte: az ezred először 1952-ben kapott csapatzászlót, amit a mai napig a múzeumban őriznek. Az utolsó csapatzászlót Kaposvár megyei jogú város 1991-ben adományozta.
„Az ezred kezdeményezte a Corvin alapítvány létrehozását és működtetését is,
Az ünnepség utolsó felszólalójaként Simon Lukács Sándor ,az Ég Katonái Hagyományőrző Egyesület vezetője köszöntötte a résztvevőket. Beszédében ismertette azokat a rendezvényeket és megemlékezéseket, ahol az elmúlt egy évben a szervezet nevében fejet hajtottak a légi szerencsétlenségekben elhunyt katonatársak emléke előtt. „Az MH 31. Kapos Harcászati Repülőezred csak a papírokon szűnt meg, mert azok, akik az ezrednél szolgáltak, most itt vannak és emlékeznek a múltra. Jó látni a csillogó szemeket, amikor a régi bajtársak találkoznak", emelte ki végül.
Az ünnepség első része a szolgálatteljesítés közben elhunyt katonák emlékére egyperces néma megemlékezéssel folytatódott, és a Szózat eléneklésével zárult.
Az ünnepség második részében a Légierő zenekar adott nagy sikerű műsort, majd koszorúzás és múzeumlátogatás következett. A koszorúzás ideje alatt három repülőgép kis magasságon több alkalommal is elrepült az ünneplők felett, ezzel is tisztelegve az elhunyt társak emléke előtt.
Fotó: a szerző felvételei