Sugárzásmérés a levegőből
Szöveg: Szűcs László | 2007. december 12. 15:25Rég várt kiképzésen vannak túl a székesfehérvári vegyivédelmi zászlóalj katonái. Többszöri halasztás után, december 12-én végre sikeresen teljesítették a légi-sugárfelderítési foglalkozást. A kiképzésen a honvedelem.hu újságírója is jelen volt.
Korábban már az alakulatot érintő átszervezés, egyéb kiképzési feladat és rossz időjárás miatt is kénytelenek voltak elhalasztani a székesfehérvári MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóaljnál, az eredetileg nyárra tervezett légi-sugárfelderítési kiképzést. December 12-én délelőtt azonban végre landolt egy Szolnokról érkezett Mi–8-as helikopter a fehérvári alakulat laktanyájának udvarán. Igaz, ami igaz, a pilóta szerint, ez a repülés is „határeset volt", az időjárási körülmények miatt néhol bizony nem sokon múlott, hogy visszaforduljanak Szolnokra.
Éles helyzetben ilyenkor – a katasztrófavédelemtől érkező riasztást követően -, a szolnoki helikopterbázisról két forgószárnyas települne át Székesfehérvárra. S a zászlóalj felderítő beosztású katonái, két különböző útvonalon, a levegőből határoznák meg a sugárzó anyaggal szennyezett terület határát. Segítve ezzel a földi felderítést végző egységek munkáját.
A vegyivédelmi katonák a levegőből emellett vizuális felderítést is végezhetnek, amely ugyancsak a sikeres katasztrófa-elhárítás alapja – árulja el Miklovich őrnagy.
A légi-sugárfelderítésre bevethető katonák egyébként állandó készenléti szolgálatban állnak Székesfehérváron. Hat órán belül két, felkészített felderítő beosztású katona, az időközben megérkezett helikopteren képes a baleset helyszínére indulni. A szolgálat létszámát, a feladattól függően akár nyolc főre is lehet bővíteni, így a felderítés szükség esetén két géppel is elvégezhető.
A helikopterek fedélzeten egyébként IH–95 és SSM–1 típusú, sugárzásmérő műszereket használnak a vegyivédelmi
Természetesen a légi-sugárfelderítés nemcsak a szituáció szerinti balesetek esetén alkalmazhatók, hanem abban az esetben is, ha a paksi atomerőmű reaktoraiban, vagy az országban található más atomreaktorokban történik, sugárzóanyag kibocsátással járó baleset, szerencsétlenség.
A december 12-i kiképzésen egyébként a zászlóalj felderítő szakállománya mellett a készenléti szolgálatba beosztott törzstisztek is részt vettek. A foglalkozást emellett megtekintette Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, vegyivédelmi szakon végzős hallgatók csoportja is.