Tíz éve kezdődött a tálibok elleni hadművelet
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2011. október 7. 17:00Tíz évvel ezelőtt, 2001. október 7-én indult meg a szeptember 11-ei terrorakciókat követő amerikai-brit támadás az al-Kaidának otthont adó Afganisztán és a tálib rezsim ellen. A nemzetközi közvélemény zöme támogatta az akciókat, amelynek következtében a tálibok hatalma két hónap alatt összeomlott.
Az amerikai kormányzat már a szeptember 11-i akciók napján megnevezte azok feltételezett felelősét Oszama bin Laden és az általa vezetett al-Kaida nemzetközi terrorhálózat képében. Egy héttel a támadásokat követően az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyhangúan a terroristavezér azonnali, feltételek nélküli kiadására szólította fel Afganisztánt. Az Omar molla vezette tálib rezsim megtagadta a felszólítást: ennek következtében a világ országai sorra zárták be nagykövetségeiket Kabulban. Szeptember végére a tálibok vezette országnak a gyakorlatilag teljes nemzetközi elszigeteltséggel kellett szembenéznie: a szomszédos Pakisztántól eltekintve minden állam megszakította diplomáciai kapcsolatait Afganisztánnal. Az ekkor kibontakozott nemzetközi összefogás példátlannak tűnt: Washington nemcsak Moszkvával egyezett meg a terror-ellenes intézkedések összehangolásáról, de még Peking is támogatásáról biztosította a nemzetközi terrorizmus elleni harcot. Ebben természetesen az is közrejátszott, hogy az al-Kaida bizonyíthatóan jelen volt Kína első számú feszültséggócában, a nyugati Hszincsiang-Ujgur tartomány ujgur szeparatistái között is.
Mindeközben még az év vége előtt Afganisztán politikai jövőjével foglalkozó ENSZ-konferenciát tartottak Németországban, Petersbergben, amelyen az ország meghatározó politikai-katonai csoportosulásai mellett az emigráció vezetői is részt vettek. Itt született az a megállapodás, amelynek értelmében december 22-től fél évre átmeneti kormány vette át a hatalmat Afganisztánban Hamid Karzai vezetésével. A kabinet hivatalba lépése előtt két nappal az ENSZ BT felhatalmazást adott arra, hogy a szövetségesek nemzetközi összetételű békefenntartó erőt telepítsenek az országba. Az ISAF első alakulatai 2002. január 1-jén kezdték meg szolgálatukat Afganisztánban, bő egy héttel később pedig megérkeztek az első hadifoglyok is a guantánamói amerikai támaszpontra. A szövetségesek első grandiózus hadművelete, az Anakonda márciusban vette kezdetét a Pakisztánnal határos törzsi területeken.
Azt azonban ma már jól tudjuk: a kezdeti gyors katonai sikereket azóta sem sikerült politikai sikerekre váltani. Emellett pedig az afganisztáni háború meggyengítette ugyan a nemzetközi terrorizmust az akkori fő fészek kifüstölésével, de felszámolni nem sikerült az erőszakos csoportokat.