Tíz nap, öt helyszín, kilenc merülés
Összetett feladatokon dolgoznak a Clearance Diver 2023 gyakorlat búvárai
Szöveg: Petróczy Levente | Fotó: Horváth Sztaniszláv |  2023. október 18. 8:48Az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred szervezésében idén októberben Magyarország ad otthont a tíz napos Clearance Diver 2023 többnemzeti búvárgyakorlatnak. A litván, belga és német nemzetiségű búvárok – többek között – a zárt téri és az folyóvízi sisakos merülést is gyakorolhatják.
A Clearance Diver gyakorlatot először tavaly tartották meg litván és belga külföldi résztvevőkkel, majd idén, harmadik vendégnemzetként a németek is csatlakoztak a hasznos szakmai tapasztalatokat biztosító eseményhez.
Egy búvárgyakorlat természetesen nemcsak merülésből és robbanótest keresésből áll, először a felszereléssel kell mindenkinek alaposan megismerkednie, ennek megfelelően a vendégek először a honvédség tűzszerészbúvárai által használt eszközök találkoztak, melynek egyik fő eleme a búvárplatform (másnéven búvárdereglye).
„A kőbányai pincerendszerben tartott zárttéri merülés során a vendégeknek bemutatjuk, hogy milyen merülési technikákat, biztonsági eljárásokat alkalmazunk, illetve azt is szemléltetjük, hogy ezt milyen módszerekkel építettük be a tűzszerész búvárok kiképzésébe” – fogalmazott a gyakorlat egyik kiemelt eleméről Török László zászlós, az ezred tűzszerészbúvár szakaszának szakaszkiképzője.
Török László hangsúlyozta, hogy a zárttéri merülés nagy kockázatot hordoz magában, hiszen egy veszélyhelyzetben a búvárnak nincs lehetősége arra, hogy bárhol, akadálymentesen a felszínre emelkedhessen. A zökkenőmentes zárttéri gyakorlat alatt sajátítják el a résztvevők, hogy miképpen képesek a problémákat a víz alatt megoldani, majd ugyanott felszínre jönni, ahol a merülést is elkezdték.
„A gyakorlaton fizikai és mentális felkészítést is kapnak az esetleges problémák megoldására, ezért a későbbiekben sokkal magabiztosabban fogják feladataikat végrehajtani” – mondta a zászlós.
A zárttéri merüléssel egyidőben a tizenöt fős csoport másik fele a búvárdereglyén a robbanótest felderítését, a kiemelés előkészítését és magát a kiemelést gyakorolta. Ez nagyban különbözik a zárttéri gyakorlattól, mivel a látótávolság itt csupán egy méter, valamint az itt dolgozó munkabúvárok felszerelését – az alapvető ruházaton felül – a sisak és az ólomsúlyok egészítik ki.
Horváth Csaba őrnagy, az ezred kiképzési főnöke, gyakorlatigazgató kiemelte a feladat összetettségét, hiszen annak végrehajtásakor nemcsak a felderítésre, hanem a búvárdereglye működtetésére is nagy figyelmet kell fordítaniuk. A platformról kommunikálnak a felderítést végző búvárral, de a robbanótest kiemelését és a dereglye csörlőkkel történő mozgatását is a búvároknak kell elvégezniük.
A többnemzeti gyakorlat további részében a képzésen résztvevő búvárok a Molnár János barlangban és a Lupa-tavon tíz nap alatt összesen öt helyszínen, kilencszer fognak merülést végrehajtani.