TU-134-esből mentettek a szolnoki kutató-mentők
Szöveg: Naszradi Miklós százados | 2011. július 15. 11:20A július 4–8. között zajló negyedéves kutató-mentő szakmai hét keretében július 6-án, szerdán a szolnoki légi kutató-mentő szolgálat tagjai utasszállító repülőgépből történő mentési gyakorlatot hajtottak végre a szolnoki repülőmúzeumban.
A legutóbbi begyakorlás során nem katonai gép került „terítékre", hanem egy olyan utasszállító típus, amely még aktívan részt vesz a polgári repülésben. A feladat végrehajtása előzetes egyeztetés alapján, és a Repülőmúzeum napi életéért felelős tiszt jelenlétében történt. A TU-134-es belsejébe a szárny fölött lévő, kívülről nyitható ablakokon keresztül jutott be a két kutató-mentő katona, illetve a felcser. A mentési gyakorlat során munkájukat segítette a kutató-mentő helikopter másodpilótája és a fedélzeti technikus is. A gépben két sérültet találtak, akiknek a műsebeit a MH 86. Szolnok Helikopterbázis Egészségügyi Központjának mentőtisztje helyezte fel még a gyakorlat megkezdése előtt.
A két, feltételezhetően gerincsérült személyt vákuumágyban, illetve súlyos sérültek stabil helyzetben történő rögzítésére és kiemelésére szolgáló mellényben szabadították ki a gépből. Az egyik sérültet a szárnyvégen adták le, és helyezték szállítható állapotba, míg a másikat egy gyorsan kiépített stand segítségével alpin-technikai módszerrel eresztették le a földre.
Magyarország 40 évvel ezelőtt, 1971-ben csatlakozott az 1944-ben aláírt, a polgári repülésről szóló Chicagoi Egyezményhez, amelynek 12. melléklete rendelkezik a csatlakozó országok területe felett bajba jutott, vagy katasztrófát szenvedett repülőgépek kutatás-mentési feladatainak szervezéséről. Idén ősszel lesz a 35. évfordulója annak, hogy hazánkban megszervezték az akkori Magyar Néphadsereg keretein belül a légi kutatás-mentést.
Fotók: Antal Viktor zászlós