Tudományos konferencia a Várban
Szöveg: Zilahy Tamás | 2011. november 29. 15:11A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) kétnapos tudományos konferenciát rendezett A hátország Nagy Háborúja 1914–1918 címmel. A rendezvényt november 29-én, kedden délelőtt dr. Markó György ezredes, a HM HIM parancsnokának általános helyettese nyitotta meg.
Az intézmény Tóth Ágoston-termében tanárok, történészek, kutatók, egyetemi hallgatók, mintegy 60 főnyi hallgatóság előtt nyitotta meg Markó György ezredes a tanácskozást. Mint mondta: a történelem jó szórakozást, tanulást és ismeretszerzést jelent az iránta érdeklődőknek, és ezt kívánta a jelenlévőknek is a következő harminc előadáshoz, valamint a hozzájuk kapcsolódó vitához.
Az első napon korreferátumok hangzottak még el a család és a vallás ábrázolásáról, az 1914–1918-as emléktáblákról, a korszak tudományos-fantasztikus irodalmáról, egy katonaorvos háborús tapasztalatairól, az első világháborús katonanaplókról, a békereményekről és jövőelképzelésekről.
Szerdán, a konferencia második napján a sport-hadibajnokságokról, a világháborús jelképekről, a háborús propagandáról, a Győri Ágyúgyárról, az Auguszta mentővonatról, a hadba vonult harangokról, a hátországról, a katonatemetőkről hangzanak el – többek között – előadások, korreferátumok, és e témákban kerül sor vitákra.
Az előadók többsége a HM HIM történésze, kutatója, de megszólaltak, megszólalnak a kor szakértői, tudósai a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetéből, a Petőfi Irodalmi Múzeumból, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumból, az MTA Néprajzi Kutatóintézetéből, a Kresz Géza Mentőmúzeumból, továbbá több alapítványtól, hivataltól és intézménytől is.
Fotó: Szikits Péter és a szerző