Tvrtko: „Toma András esete megmutatta, mi a hazaszeretet”
Szöveg: Szűcs László | 2009. augusztus 10. 18:44Kilenc évvel ezelőtt, 2000. augusztus 11-én tért haza az utolsó magyar hadifogoly. Toma András hazahozatalában az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet azóta elhunyt igazgatójának, dr. Veér Andrásnak és a népszerű televíziós riporternek, Vujity Tvrtkonak is nagy szerepe volt.
Annak idején nemcsak a médiában, hanem az egész magyar társadalomban hatalmas visszhangot keltett, amikor az egyik kereskedelmi televízió hétvégi riportmagazinjából kiderült: több mint fél évszázadon keresztül élt egy magyar származású férfi az oroszországi Tatárföldön, a kotyelnyicsi elmegyógyintézetben. A műsor riportere, Vujity Tvrtko eljutott az elmegyógyintézetbe, ahol sikerült kamerára vennie, amint a férfi néhány érthető magyar szót mond…
Hogyan emlékszik a kilenc évvel ezelőtt történtekre? – kérdeztük Tvrtkót, aki elmondta: utólag rekonstruálva a történetet, nagyon érdekes dolgok derültek ki számára is, például az, hogy az esetlegesen magyar származású egykori hadifogolyról már három évvel korábban tudhattak. Az orosz hatóságok ugyanis már ekkor elküldtek egy körlevelet a segítő szolgálatokon keresztül több országba. Ebben a levélben leírták, hogy az egyik tartáföldi elmegyógyintézetben él egy ember, aki elképzelhető, hogy magyar származású, mivel magyar szavakat mondogat. Kora miatt pedig azt feltételezték, hogy a második világháborút megjárva kerülhetett a Szovjetunióba, illetve annak felbomlása után Oroszországba. És ezt a levelet a Magyar Vöröskereszt is megkapta, ám valami miatt tartalmára nem figyelt fel senki – mesélte el a honvedelem.hu érdeklődésére Tvrtko, akitől megtudtuk azt is, hogy az ismeretlen személyazonosságú férfit később meglátogatta egy kárpátaljai származású rendőr is, aki az elmegyógyintézet vezetőinek elmondta, hogy szülőfalujában hasonló szavakat használnak a magyarok…
– Én, ekkor 27 évesen, először szembesültem azzal a ténnyel, hogy e történet már régen nem az utolsó magyar hadifogoly hazatéréséről, hanem a magyar történelem egy nagyon fontos szeletéről szól. Addig is tudtam – bár természetesen nem foglalkoztam vele minden nap –, hogy a világháborúban hatszázezer honfitársam halt meg. De csak akkor, amikor láttam, hogy a bácsi története micsoda indulatokat, érzelmeket kavar, milyen remények ébrednek fel, akkor döbbentem rá, hogy ez a történet jóval bonyolultabb, mint amilyennek elsőre tűnt – mesélte Vujity Tvrko.
Az újságíró egyébként nagyon jól emlékszik, hogy az utolsó magyar hadifoglyot szállító repülőgép 2000. augusztus 11-én, pénteken este landolt a ferihegyi repülőtéren. S a férfit, aki több mint fél évszázadot élt távol a hazájától, 21 óra 32 perckor tolták egy tolókocsiban ismét magyar földre.
Magyarországon a férfi személyazonosságának megállapítását célzó vizsgálatok azonnal elkezdődtek, a pszichológiai vizsgálatokat – természetesen orvosi felügyelettel – Tvrtko végezte. Emellett különféle DNS-, és antropológiai vizsgálatokat is végeztek, amelyek alapján, rövid időn belül bebizonyosodott, hogy az újfehértói születésű, ám 1945-ös eltűnésekor Sulyánbokorban lakó származású Toma András az utolsó magyar hadifogoly. Az idős férfit alig egy hónappal hazatérése után, szeptember 17-én, egy szombati napon adták át a családjának.
A riporter egyébként egészen a haláláig figyelemmel kísérte Toma András életét, sőt 2004-ben ő volt az – dr. Veér Andrással együtt –, aki az idős férfit a temetésén elbúcsúztatta. Az utolsó magyar hadifoglyot Nyíregyházán, katonai tiszteletadás mellett helyezték örök nyugalomra. Tvrtko szerint a temetésen az volt számára a leginkább megható, hogy teljesen ismeretlenek is eljöttek. Olyan özvegyek és árvák, akik a háború borzalmai során eltűnt és soha meg nem talált férjüket, édesapjukat jöttek el meggyászolni és végleg eltemetni.
Ugyancsak megható volt Németh Szamira története, akire egy afrikai menekülttáborban bukkant rá a Külügyminisztérium, a Magyar Baptista Szeretetszolgálat és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága. A magyar származású kislányt Szenczy Sándor, a szeretetszolgálat vezetője és Vujity Tvrtko hozták haza Magyarországra.
A televíziós riporter érdeklődésünkre elmondta azt is, hogy minden évben megemlékezik Toma András hazahozataláról, vagy legalábbis feleleveníti magában a kilenc évvel ezelőtt történteket. Hiszen az utolsó magyar hadifogollyal kapcsolatos dátumok – hazahozatala, családjának történő átadása, halálának, vagy éppen temetésének napja – kitörölhetetlenül belevésődtek agyába.
– Toma András esete megmutathatta számunkra, hogy mi is az igazi hazaszeretet, hiszen az utolsó magyar hadifogoly ötvenhárom évig élt egy elmegyógyintézetben, mégsem adta fel magyarságtudatát – mondta Tvrtko.